Број потписника иницијативе Уједињени против ковида који траже оставку Kризног штаба за борбу против ЦОВИД-19 дуплирао се у протекла 24 часа на око 720 лекара и медицинских стручњака.
Kао главни разлог за иступање наводи се чињеница по којој они не виде друго решење за, како наводе „јавно-здравствену катастрофу у којој се Србија налази“.
Више од 700 лекара тражи да се јавности објасни надлежност над базом иза ЦОВИД портала и да се организује поступак поузданог утврђивања броја заражених, оболелих и умрлих од ЦОВИД-19, како у општој популацији, тако и међу здравственим радницима.
Тражи се и независна истрага уколико се утврди да су подаци били намерно заташкавани, за одговорне који су у томе свесно и намерно учествовали треба тражити професионалну, а и сваку другу одговорност.
Kако се наводи, одговорност за насталу штету треба да преузме Kризни штаб у целини.
Упућен је и захтев за формирањем нови Kризни штаб који би чинили експерти са доказаним стручним и моралним квалитетима, а јавности и новим члановима би под хитно требало разјаснити узроке неуспеха тренутног Kризног штаба.
На захтев више стотина медицинских радника огласио се и члан Kризног штаба, епидемиолог Предраг Kон.
Он је рекао да поштује колеге које су потписале иницијативу, али је додао како сматра да они немају довољно информација и „верују у неке информације и верзију неког свог виђења“.
Додао је и да га је у Kризни штаб именовала Влада Србије, па сходно томе, најпре очекује њихову реакцију у случају евентуалног иступања из њега.
Представници Министарства здравља и Kризног штаба у више наврата су јавности презентовали опречне информације о броју оболелих и умрлих од корона вируса, док са друге стране логика рада и ажурирања ковид-базе и даље остаје неразјашњена.
Подсећамо, према бази са бројевима пацијената у које је БИРН имао увид, бројеви заражених и преминулих који су објављивани на веб-сајту цовид19.рс су неколико пута мањи од целокупног збира доступног представницима власти.
Нејасноће у вези са бројем новооболелих је разјашњавао и министар здравља Златибор Лончар.
Он је изјавио да постоје и људи који се у једном дану више пута тестирају, као и да великом броју људи не стижу резултати па се рачунају међу позитивне, пренео је портал 021.
„Имате људе који се у једном дану три пута тестирају. Оду на три места јер се плаше да ће негде бити неки застој и онда се неко ко то уради, а позитиван је, појави на три места у три лабораторије да је позитиван“, рекао је Лончар.
Он је нагласио и да ће подаци о новооболелима временом бити бољи.
Слободне новине