Српски премијер Александар Вучић изјавио је у Москви да у Србији постоји интересовање за сарадњу у области ауто-индустрије.
„Иако знамо да је проблем у неким другим земљама Евроазијског савеза, а не Русији, заинтересовани смо да направимо уговоре за увоз ваших возила без царине, а да се на вашој територији и територији Евроазијске федерације извозе наша возила, односно фијат“, рекао је Вучић.
Вучић је навео да је један од важнијих задатака у српско-руској економској сарадњи укључивање аутомобила у списак слободне трговине.
Руски председник Владимир Путин обећао је пре годину дана приликом посете Београду да ће Русија размотрити бесцарински увоз “фијата” из Крагујевца.
Слично обећање Вучић је од Путина добио и раније те године, када је био у посети Москви.
Пре тога, Путин је бесцарински извоз контингента од 10.000 крагујевачких „великих фића“, у априлу 2013. обећао и тадашњем премијеру Ивици Дачићу и министру економије у његовој влади Млађану Динкићу, и то до краја те године.
Тема је отварана и приликом сваког наредног сусрета српских и руских званичника, али извоз још није покренут.
Руси су, у међувремену, најпре затражили да се извоз „фијата 500Л“ на њихово тржиште реализује у оквиру фамозних узајамних квота, што Србији, с обзиром на то да руски произвођачи имају аутомобиле који су готово троструко јефтинији од крагујевачког „фиће“, никако не одговара, да би на крају изговор за стална одлагања нашли у неопходности да се са њиме сагласе и остале чланице ЕЕУ.
Отуда упућени у ову проблематику очекују да ће Вучић исту причу да чује и овога пута.
Оно што је, међутим, за будућност заједничког пројекта Фијата и државе Србије, компаније Фијат Крајслер аутомобили Србија, много битније од евентуалног извоза у Русију, јесте упошљавање капацитета ФЦА Србија производњом још једног модела.
Извори листа „Данас“ блиски Влади тврде да ће Вучић са менаџментом Фијата ускоро разговарати о томе, затим о рестилизацији „фијата 500Л“, као и о локализацији продукције делова за уградњу у возила која излазе из погона крагујевачке фабрике, при чему ће се настојати да се у земљи освоји израда готово свих позиција, осим мотора и мењача.
“Влада има и план „Б“, уколико не добијемо још један Фијатов модел, онда ће се са менаџментом Групације Фијат Крајслер разговарати о производњи аутомобила неког другог произвођача, који је на истој или платформи сличној Фијатовој. На тај начин је Фијатова фабрика у Пољској годинама производила Фордов модел „форд К“. Фабрика у Крагујевцу је, у сваком случају, спремна за нови модел, а на нама је да у што краћем року испунимо све преостале уговорне обавеза државе Србије према Фијату”, истичу наши саговорници, напомињући да у Влади очекују да ће информацију о производњи још једног модела у Крагујевца добити 2016. године, „ако не и пре“.
Данас, Танјуг