Уместо појефтињења, које су возачи с правом очекивали, због никад јачег динара у односу на евро, али и ниже вредности долара у односу на евро, гориво у Србији поскупело је последњих дана око динар. Бензин се уместо за 140,7 динара продаје за 141,7 динара, а евродизел за 146,9 уместо за 145,9 динара.
Трговци ово изненађење правдају скоком цене сирове нафте, типа „брент”, која се продаје за 54,23 долара за барел, али и ураганима који ће и у наредном периоду наставити да утичу на тржиште нафте. У исто време, из ОПЕК-а обећавају да ће урадити све како би обезбедили стабилност и сигурност нафтног тржишта.
Иако је ураган далеко од Србије, а и наша земља не купује америчку лаку нафту, већ црно злато типа „брент”, трговцима ни то није био довољан разлог да задрже старе цене.
Бора Татић, из Удружења бензинских станица, каже да је без обзира на све, тржиште деривата у Србији стабилно и да када гориво поскупи макар и динар, изгледа као да је поскупело десет, а када за толико појефтини, то нико не примећује.
Разлога за поскупљење у малопродаји има и због чињенице да су и бензин и дизел поскупели на берзи 12, односно 20 одсто. Само од краја јула до данас, бензин је са 430 долара поскупео на 520 долара за тону, што је 20 одсто више, док се евродизел сада продаје за 615 уместо 549 долара колико је био летос.
Када се то има у виду, јасно је да је поскупљење на пумпама могло да буде и веће од овог једног динара, те су возачи још и добро прошли. Татић каже да трговци, који током лета нису спуштали цене на пумпама, сада не морају ни да их подижу, јер постоје унутрашње уштеде.
– Да су цене горива падале током лета у мери у којој је слабио долар и цена нафте падала, с овим скоком цена деривата на берзи, дошло би до драстичног поскупљења. Овако, до тога неће доћи, јер је зарада на пумпама летос била добра и сада има простора да се држе ниже цене – каже Татић.
Гориво је, осим у Србији, у међувремену поскупело и у Словенији и Македонији, али је и даље јефтиније него код нас. Бензин је јефтинији у Румунији, Мађарској, БиХ и Бугарској, а када је реч о дизелу наша земља је и даље у самом врху. Јефтиније је и у Словенији, Хрватској, Мађарској, Румунији, Бугарској.
Упоредном анализом види се да је гориво и даље најјефтиније у БиХ и Републици Српској. Бензин је јефтинији 36 динара, а дизел 30 динара у односу на исто то гориво које се точи у Србији.
Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс