Економија

Уместо приватизације нова подржављења предузећа

Уместо годинама најављивање „убрзане и коначне приватизације“ у Србији сада постоји више од 200 друштвених предузећа, међу којима је и тридесетак у процесу подржављења, што већина домаћих економиста означава као „нетржишни и нереформски чин“.

Професор економије Станко Радмиловић сматра, међутим, да сада само мали број људи има неку приближну представу о томе да је у врло слабашној економији Србије, државни сектор економије, иако увелико опустошен, опстао као изразито доминантан“.

– Могло би се рећи да је подржављење (предузећа) било исправна оријентација, ваљана алтернатива за махинације и грабеж некадашње друштвене својине – тврди Радмиловић који је био последњи премијер српске владе, уочи распада бивше СФРЈ.

Такав Радмиловићев став је објављен, иначе, на његовом блогу, а бивши министар финансија и привреде Млађан Динкић почетком ове седмице је објавио да ће држава преузети и већинско власништво у још једној великој домаћој компанији.

Како је објаснио Динкић, Влада Србије је преузела већински удео у „Симпу “ из Врања, предузећу са око пет хиљада запослених, јер највећи произвођач и извозник намештаја не може да измири пореске обавезе „тешке“ више од пет милијарди динара.

Динкић је раније рекао да би у круг ових предузећа могле да се ускоро укључе и неке друге проблематичне фирме у Србији са такодје великим бројем запослених, а почетком ове године је био и иницијатор практичног подржављења Железаре Смедерево, а пре тога и Рударско топионичарског басена Бор, некон више неуспелих тендера да се та компанија прода заинтресованим инвеститорима.

Економиски аналитичари подсећају да је и Уставом усвојеном 2006. године у Србији и највишим правним актом земље формално укинуто друштвено власништво, али је упркос томе опстало све до сада, јер није било заинтересованих инвеститора за преузимање таквих фирми.

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић каже за Тањуг да је подржављање „Симпа“ погрешан потез владе, јер се не само шаље лоша порука инвеститорима, већ подстичу и друге фирме у тешкоћама да затраже помоћ и „кишобран“ државе.

Слабо интересовање

У Агенцији за приватизацију наглашавају да је у условима економске кризе интересовање за куповину предузећа, укључујући и око 150 фирми које су још у процесу реструктурирања, све мање и да је лани обављена промена власничке структуре у само три компаније, док је седам фирми продало део властите имовине.

Реформе

– У неким земљама средње Европе, попут Словачке, Чешке и Пољске, у протеклом периоду транзиције је веома ефикасно број запослених у јавном сектору и предузећима под контролом државе доведен, одговарајућим реформама, у оптималан ниво са могућностима њихових привреда, а тај посао у Србији тек предстоји, закључио је Рајић.

Декан Факултета за економију, финансије и администрацију Ана Трбовић је такође 

оштар критичар подржављења компанија које лоше послују и нису у стању да редовно измирују порезе и друге обавезе према држави и запосленима.
 

Трбовић је критикујући одлуку владе да постане већински власник „Симпа“, да „није извесно да ће држава, након такве промене, боље управљати том компанијом“.
Према речима декана ФЕФА, економска теорија и пракса углавном указују на државу као неуспешног власника предузећа, што се видело и на многобројним примерима широм света.
Чињеница је, да сада у Србији постоји око 560 хиљада радних места у државним предузећима и јавном сектору економије који обухватају приближно трећину свих запослених, а финансирају се из државне касе.
Директор Уније послодаваца Србије (УПС) , која окупља око 36 хиљада углавном средњих и мањих предузећа, Драгољуб Рајић наводи за Тањуг да би за Србију било оптимално да има око 200 хиљада мање запослених у јавно – државном сектору у односу на садашњу бројку.
 

– Тај сектор у Хрватској, која има безмало упола мање становника него Србија, опслужује око 160 хиљада запослених и то би могао да буде и добар орјентир за Србију –  тврди Рајић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!