На сваких пет минута један Американац умре од дроге.
Здравствене власти у Вашингтону управо су обелоданиле ову црну статистику и откриле да је на годишњем нивоу забележен рекордан број људи преминулих од предозирања.
Како показују подаци државног Центра за контролу и превенцију болести, настрадало је 100.300 људи, што се објашњава не само великом доступношћу наркотика на улици већ и учесталијим менталним проблемима и отежаним лечењем зависности током пандемије вируса корона.
Ово је први пут да је у периоду од 12 месеци број жртава наркотика премашио 100.000. Црни рекорд поклапа се с епидемијом ковида 19, затварањем и карантином, због чега је било теже доћи до лекара, али и до социјалних радника и група за помоћ наркоманима. Због губитка посла и изолације, људи су се више него иначе борили против депресије и других менталних тегоба, често злоупотребљавајући супстанце, преноси лист „Ју-Ес-Еј тудеј”.
Од дроге се умире више него у саобраћајним несрећама, пуцњавама и масовним убиствима заједно. Наркотици однесу више живота него и грип или упала плућа и приближно исто колико дијабетес, седми највећи узрочник смрти у Сједињеним Америчким Државама. Број жртава недозвољених супстанци удвостручио се у односу на 2015, а прошле године је износио 78.000. Већина преминулих имала је између 25 и 55 година, и углавном су били мушкарци. Здравствени званичници не скривају да ће следећа година бити још гора, чак и „катастрофална”.
„На сваких пет минута један Американац умре од дроге. Ово је неприхватљиво, без преседана”, изјавио је Рахул Гупта, шеф канцеларије за борбу против наркоманије при Белој кући.
Гупта је најавио државну стратегију за борбу против умирања од превелике количине дроге. Према његовим речима, влада ће олакшати дистрибуцију лека „налоксон”, који спасава у случајевима предозирања и који зависницима могу дати лекари прве помоћи, али и полицајци, укућани, пријатељи или случајни пролазници.
Иако је на хиљаде Американаца преминуло од превелике количине кокаина, метамфетамина, хероина и других дрога, у последње време највећи кривац проналази се у фентанилу, синтетичкој супстанци сто пута јачој од морфијума. Фентанил се користи за олакшавање болова код тешких стања као што је канцер, али често завршава код нарко-дилера, који га мешају с другим супстанцама. Многи зависници не знају да је фентанил стављен у кокаин или хероин који купују на улици, јавља Национални јавни радио. Прошле године је фентанил био повезан са 60 одсто жртава дроге.
Ен Милграм, директорка Агенције за сузбијање наркотика (познатије као ДЕА), истиче да су агенти ове године запленили толику количину фентанила да би сваки Американац могао да прими смртоносну дозу. Мексички картели преоријентисали су се на фентанил јер се лакше производи, а често га је и једноставније прошверцовати преко границе као обичне лекове. Многи наркомани се одлучују за фентанил јер делује као хероин, само што је потребна далеко мања количина да би се произвео сличан ефекат, што га чини јефтинијим.
Као и остатак света, Америка се и даље бори против ковида 19, који је однео животе 780.000 Американаца. Ипак, док се за епидемију вируса корона зна да ће се пре или касније завршити, епидемији предозирања не назире се крај. Због тога Шенон Монат, директорка Центра за промоцију јавног здравља на Универзитету Сиракуза, оцењује да је умирање од дроге „права америчка трагедија”: „И кад епидемија ковида 19 нестане, број преминулих од предозирања највероватније ће наставити да расте.”
Јелена Стевановић
Политика.рс