Свет

Унбен Пилеј: Омикрон сој изазива блажи облик болести од делта соја, има малу стопу хоспитализације

Док се варијанта омикрона шири светом који је паралисан незнањем о томе шта носи нови сој вируса, лекари из Јужне Африке одакле је мутација и потекла имају охрабрујуће вести.

Доктор Унбен Пилеј дневно виша на десетине болесних пацијената. Ипак, истиче да никога до сада није послао на болничко лечење, што је од изузетне важности за праћење омикрон соја.
То је један од разлога зашто он, заједно са другим лекарима и медицинским стручњацима, сумња да верзија омикрон заиста изазива блажи облик болести од делта соја, чак и ако се чини да се шири брже.

„Засад су сви пацијенти за кућно лечење, није било потребе за хоспитализацијом. Већина се опоравила у периоду изолације од 10 до 14 дана“, истакао је Пилеј.

Његови пацијенти укључује особе старије животне доби, али и оне са здравственим проблемима који их могу учинити подложним инфекцији коронавируса. Чак и они су развили релативно благе клиничке слике и опорављају се у складу са очекивањима.

Током две недеље од момента када је омикрон први пут пријављен у Јужној Африци, и други лекари су поделили сличне приче. Сви упозоравају да ће бити потребно још много недеља да се прикупи довољно података да бисмо били сигурни, али њихова запажања и рани докази дају неке назнаке.

Према Јужноафричком Националном институту за заразне болести само око 30 одсто хоспитализованих са последњих недеља било је озбиљно болесно, што је мање од половине тежих случајева који су забележени током првих недеља претходних таласа пандемије. Просечан боравак у болници пацијената са ковидом је овога пута био краћи – око 2,8 дана у поређењу са осам дана. Само 3 одсто пацијената који су недавно хоспитализовани због коронавируса је умрло, у поређењу са око 20 одсто у ранијим епидемијама у земљи.

„У овом тренутку, практично све указује на то да је у питању блажа болест“, рекао је Вилем Ханеком, директор Института за истраживање здравља Африке, цитирајући податке националног института и друге извештаје.

У међувремену, научници широм света прате број случајева и стопу хоспитализације, док тестирају како функционишу садашње вакцине и третмани. Док је делта и даље доминантна врста коронавируса широм света, случајеви омикрона појављују се у десетинама земаља, а епицентар је Јужна Африка.

Доктор Пилеј каже да су његови пацијенти са ковидом током последњег делта таласа имали проблема са дисањем и нижим нивоима кисеоника. Многима је била потребна хоспитализација за неколико дана. Пацијенти које лечи сада имају блаже симптоме сличне грипу, као што су болови у телу и кашаљ.

Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!