САМО гомила камених блокова може се видети на месту безимене и оронуле чесме на Кошутњаку, недалеко од Хајдучке, пошто су је недавно дотукли и вандали! Урушавање овог “Студенца” кнеза Милоша из 19. века почело је са просецањем пута, рушењем павиљона и искључењем воде, а сад су га непознати починиоци потпуно сравнили са земљом.
Разбацане комаде плоче и корита чесме, као и крхотине некадашњег венца, забележиле су и екипе Завода за заштиту споменика културе града Београда.
– Стручна служба Завода, током редовног обиласка Топчидера, пре два дана установила је да је Чесма кнеза Милоша у великој мери разрушена – саопштавају из Завода за заштиту споменика и културе града Београд. – У складу са Законом о културним добрима, предузимају се сви кораци који су неопходни да би се урадила санација и рестаурација вандалски уништене чесме.
Нажалост, ни пре крша који је остао после насилничког чина није се могла разазнати лепота некадашњег здања. Генерације Београђана уназад ни не памте воду која истиче из тесаног камена у облику квадра, на врху са венцем и главом лава, а зуб времена побринуо се да нестане и натпис са посветом њеног задужбинара. Реч је о кнезу Милошу Обреновићу, који ју је подигао у част свог повратка на српски престо.
Заборав и неодржавање су допринели да историјат и значај ове чесме буду непознаница међу суграђанима, па тако и пре потпуног уништења вандали је нису поштедели ни понеког графита.
НЕМА НИ ПЛОЧЕ, А НИ ПАВИЉОНА
“ОВАЈ студенац би подигнут по жељи Његове светлости књаза – владаоца Милоша Обреновића првог – 8. новембра 1859. године” – писало је на некадашњој мермерној плочи у удубљењу чесме, док је простор око ње красио и дрвени павиљон са клупама и засађеним дрвећем. Ова идеја Драге Машин, супруге краља Александра Обреновића, није опстала кроз историју, као ни водоскок, који никада није реализован.
Новости