Економија

УНИШТЕНО ВОЋАРСТВО! Морамо да увозимо крушку, Виљамовке нема ни за ракију

Београд — Род крушака у Србији ове године је толико подбацио да ће велике фабрике, које користе ову воћку за прераду, попут компаније „Таково“, морати да увозе крушку.

Професор доктор Светомир Стаменковић, који има воћњак који се простире на пет хектара у селу Бањица, код Чачка, објашњава да је родила тек трећина у односу на лане, а разлози су пролећни мразеви, као и то што је крушка прошле године преродила.

Готово сви воћари из ових крајева крушку виљамовку, најсочнију и најслађу међу крушкама, предају горњомилановачком „Такову“, који је даље прерађује за препознатљиву воћну ракију овог произвођача. Откупна цена је иста као и прошле године – 34 динара плус ПДВ за килограм, пишу „Вечерње новости“.

„Лане сам убрао осам вагона, а ове године тек 2,7 вагона са око пет хектара. Род и квалитет додатно је уништио град, који је у два наврата тукао чачанска села. Да није „Такова“, ми воћари не бисмо имали коме да продамо крушку, јер они не траже прву класу, пошто је прерађују.“ рекоа је др Стаменковић.

Др Стаменковић истиче да је род подбацио и у околним државама, па је тако имао понуду да крушку прода у Босну, по незнатно вишој цени, али је, како каже, остао веран свом дугогодишњем партнеру из Горњег Милановца. Додаје да је било заинтересованих купаца и из других земаља, али због лошег квалитета ове године не верује да ће ишта завршити на иностраном тржишту.

Менаџер горњомилановачке компаније „Таково“ Ацо Лукић истиче да је откуп почео прошле недеље, али да је одмах било приметно да овогодишњи род неће задовољити потребе фабрике. Стога ће морати да увозе крушку како би попунили капацитете фабрике, а самим тим и како би произвели ракију од ове крушке која је освојила и домаће али и страно тржиште. Још не зна одакле ће је увести, с обзиром на то да је слична ситуација задесила и воћаре из околних држава.

Воћар Дејан Илић из Чачка пре седам дана је обрао крушку, сада чека да она пожути у гајбама и онда ће је продати откупљивачу који ће је даље пласирати „Такову“.

„Kрушка оваквог квалитета једино може да иде за прераду, јер конзумне, због лоших временских услова, није ни било. Хвала богу па постоји оваква фабрика, иначе ми не бисмо знали шта ћемо са родом. Ја сам малу количину оставио за себе, планирам, као и сваке године, да испечем ракију за кућне потребе“, закључио је Илић.

Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!