– Главни координатор пет стручних тимова у оквиру система „деливери јунит“, формираних у кабинету премијера Србије Александара Вучића, је, према незваничним сазнањима Данаса, изабран, али представници власти његово име још држе под велом тајне. У кабинету председника владе, наиме, ни након неколико покушаја да сазнамо ко је на челу система управљања премијеровим кабинетом, по моделу бившег британског премијера Тонија Блера, одговор нисмо добили. Међутим, како за Данас незванично кажу запослени у Влади Србије, систем „деливери јунит“ је након годишњице ове владе у априлу почео да се гаси, а шефове стручних тимова више нико не виђа у Немањиној 11.
Систем „деливери јунит“ (у преводу „јединице за испоруку“) формиран је почетком године на основу некадашњег модела рада кабинета британског премијера који функционише помоћу тимова који су задужени за повезивање свих институција које су ангажоване на истим пројектима. Овакав модел уређења кабинета премијера је израђен на основу ангажовања консултантске куће „Тонy Блаир Ассоциатес“, чије су трошкове ангажовања у Србији покрили Уједињени Арапски Емирати.
Премијер Вучић је пре неколико месеци изјавио да стручни тимови већ дају одређене резултате. „Они ће радити само при мом кабинету и извештавати ме на дневном нивоу, или најмање једном у два дана, о томе како напредују кључни пројекти које смо издвојили“, рекао је премијер.
Јавност у Србији, међутим, ни након неколико месеци није добила детаљније информације о раду „деливери јунита“ нити о томе ко ће бити на челу тог система. Како је Данас раније писао на основу сазнања од извора блиских Влади Србије, рад пет стручних тимова у оквиру „деливери јунита“ биће строго поверљив током првих шест месеци. То је, према незваничним информацијама, био савет бившег британског премијера Тонија Блера и његове организације „Тонy Блаир Ассоциатес“. Према речима тадашњег извора нашег листа, у јавност не сме да процури ниједна информација о раду тимова у кабинету премијера, јер је идеја да након првих шест месеци први пут јавно представе резултате свога рада.
Када је реч о главном координатору у премијеровом кабинету, раније је у Вучићевом кабинету званично речено нашем листу да ће то бити личност која мора добро да се разуме и у економију и у политику. Главни човек „деливери јунита“ подносиће свакодневно извештаје премијеру о томе шта се ради и како напредује посао на свим пројектима који су у реализацији.
Оно што је једино познато за сада, уколико није било неких промена, јесте то да се на челу појединачних тимова, који ће укупно имати 15 чланова, налазе Данијел Николић – за реформу државну управе, Игор Лончаревић – за инфраструктуру, Драган Гламочић – за пољопривреду, Срђан Купрешанин – за приватизацију државних предузећа, али није објављено и даље ко води тим за директна страна улагања.
Британско искуство
Систем уређења кабинета премијера Велике Британије „деливери јунит“ укинут је непосредно након што је на тој функцији престао мандат Тонију Блеру. Лист Данас је раније покушао да дође до званичног одговора од представника британске власти какве је резултате тај систем дао у Британији и зашто се више не примењује, али одговор на питање послато на више званичних адреса никада није стигао. Представници британске владе за сарадњу са медијима, у неформалним разговорима са новинаром Данаса, упитали су шта је то „деливери јунит“.
Предавање Камеронове сараднице
Крајем априла, саветница за медије премијера Србије Сузана Васиљевић изјавила је за Блиц да је Еми Лосон, шефица прес-службе актуелног британског премијера Дејвида Камерона, одржала у Београду предавање и тренинг за министре и њихове саветнике за медије. „Еми Лосон је говорила о искуствима прес службе британске владе, комуникацији у кризним тренуцима, презентацији владе на друштвеним мрежама и улози друштвених мрежа у формирању јавног мњења. Говорила је и о улози ПР-а у кабинетима министара, стратегији комуникације и координацији комуникације међу министарствима. Представила је и рад прес службе британске владе и премијера Дејвида Камерона“, рекла је Васиљевићева. Према њеним речима гостовање Еми Лосон подржала је влада Велике Британије у жељи да унапреди комуникацију, а с намером да настави сарадњу са прес службама других европских влада.
Данас