Београд — Глобална употреба природног гаса ће се, према проценама, повећати за 50 одсто до 2035. године.
То би могло да задовољи више од 25 одсто светских енергетских потреба, написао је саветник у Министарству енергетике Љубомир Аксентијевић, гостијући на блогу гефорцее.геблогс.цом.
За остварење тих циљева, како је навео, неопходна је употреба најбољих технологије за експлоатацију природног гаса, са најмањим негативним утицајем на животну средину.
Он је подсетио да је на недавно одржаној конференцији у Београду “Златно доба гаса” рекао да је Србија покренула бројне реформе у енергетском и гасном сектору, а један од најважнијих циљева је стварање тржишта енергетике, које ће бити интегрисано у регионално и тржиште Европске уније.
Аксентијевић је набројао да је Србија потписала нови дугорочни уговор са Русијом о снабдевању природним гасом, да је завршена прва фаза изградње складишта гаса “Банатски двор”, основана компанија Јужни ток Србија, те да се развијају пројекти гасног повезивања са другим земљама -Румунијом, Македонијом, Хрватском, БИХ…
Потписивањем новог дугорочног уговора, за потребе Србије је обезбедјено пет милијарди кубних метара гаса годишње, а с обзиром да Србија сада троши око две милијарде кубика, јасно је да постоји велики потенцијал за коришћење тог енергента, указао је Аксентијевић.
Уз то изградња гасовода Јужни ток, као и повезивање са Бугарском, пружају могућност за обнављања постојеће индустрије у Србији, као и за развоја нових индустријских и енергетских капацитета, напоменуо је он и додао да Србија поседује и значајне потенцијале за складиштење природног гаса.
Србија се, с друге стране, попут других земаља из региона и даље бори са висином цена енергената, а формирањем заједничког тржишта гаса и средјивањем односа у тој области створиће се услови за већу конкурентност, што би допринело и формирању реалних цена гаса, указао је Аксентијевић.
“Улога природног гаса у енергетском миксу је већ дуже време регионално питање, које је зависило од конвенционалних извора као и од актуелне инфраструктуре. Са развојем технологије, неконвенционални извори не само да постају доступни, већ и јефтинији, чиме је гас нашао своју намену. Употреба гаса све више постаје једна од најбољих опција за многе земље, посебно када се узме у обзир да је уреднија од употребе угља или нафте,” истакао је Аксентијевић.
Комплетно искоришћење природног гаса, како је оценио, може се постићи не само његовим коришћењем као извора енергије, већ и производњом електричне енергије из гаса.
Танјуг