Београд – Градови и локалне самоуправе у Србији дугују око милијарду евра, а касне у плаћању доспелих обавеза од 300 милиона евра, што укупно чини четири одсто бруто домаћег производа (БДП), рекао је председник Фискалног савета Павле Петровић.
Он је на конференцији за новинаре у Београду рекао да фискални проблеми градова и локалних самоуправа угрожавају јавне финансије Србије и коче привредни раст.
„Ако Влада Србије не предузме неопходне мере, дугови градова и локалних заједница ће потопити државне финансије“, рекао је Петровић.
Тај дуг је, како је навео, велики колико и дуг Електропривреде Србије – једна милијарда евра, или дуг који је имао Србијагас – 1,2 милијарде.
„Структурални проблем локалних самоуправа је то што се велика средства из буџета одливају на субвенције, укупно око 200 милиона евра, а истовремено недостаје 250 милиона евра за инвестиције у локалну инфраструктуру, водоводе, канализацију, прераду отпада“, рекао је Петровић.
Додао је да Београд и Нови Сад канализацију испуштају у Дунав, јер нема централног пречиставача.
„Од јавних предузећа највеће минусе у пословању има Градско саобраћајно предузећа Београд“ које се годишње дотира са 100 милиона евра и крагујевачко предузеће „Енергетика“ које свима дугује и коме сви дугују, а у најтежем положају је град Крагујевац који ће банкротирати ако се нешто не предузме“, рекао је Петровић.
На питање да ли очекује да те проблеме реши нови премијер Србије, Петровић је рекао да „он то мора да уради“.
Додаје да су они који су били дужни да те проблеме виде претходних година су министри привреде, финансија и локалне самоуправе.
„Градови (Крагујевац, Београд, Нови Сад, Ниш) ће се распасти ако Влада Србије ништа не предузме. Фискални савет ће резултате истраживања презентовати Међународном монетарном фонду“, рекао је Петровић.
Недељник