Стање у привреди Србије је алармантно, а међу највећим проблемима су неликвидност и неуредно плаћање обавеза, оцењено је у Привредној комори Србије (ПКС).
Како је речено на скупу „Како до ликвидног пословања“ велики проблем привреде су и велика дуговања унутар привреде и општа финансијска недисциплина. Наглашено је и да подаци Народне банке Србије (НБС) показују да је 30. априла у Србији у блокади било 41.357 привредних субјеката с укупно неизмиреним обавезама без камата од 142,7 милијарди динара.
Јевтић: Тешкоће веће него што статистика показује
Према речима Јевтића, у Србији су те тешкоће веће него што званични подаци показују.
Он је казао да проблематични кредити предузећа гуше целу привреду, јер банке престају да дају кредите фирмама које нису у стању да их враћају, та предузећа не могу да добију потребан новац за рад и за
исплату својих обавеза другим фирмама, а то доводи до даљег пада привредних активности и нових лоших зајмова.
Према његовим речима, упркос високом нивоу проблематичних кредита који су карактеристични за цео овај регион, Србији није угрожена финансијска стабилност и конзервативни приступ обезбедио је да банкарски сектор земље остане један од најстабилнијих у регион.
Јевтић је навео и да је удео проблематичних кредита привредних друштава у укупним проблематичним кредитима 56,5 одсто. „Све је значајнији износ потраживања од лица у стечају и очекује се повећање у овом сегмент у наредном период на чак 58,5 одсто у доцњи од годину дана, а 35,1 одсто преко две године“, казао је он.
Јевтић је додао и да је код становништва ниво проблематичних кредита око 8,8 одсто, као и да је у прошлој години примећен нешто већи раст у доцњи отплате код стамбених кредита индексираних у швајцарским францима.
Највише лоших кредита је код предузећа из прерађивачке индустрије и трговине на велико и мало, као и у области грађевинарства и сектору некретнина, казао је Јевтић. Бивши шеф Светске банке за глобалну стечајну иницијативу Гордон Џонсон казао је да генерално постоји тренд раста проблематичних зајмова, посебно у региону југоисточне Европе, где достижу више од 25 одсто.
Бета