Економија

Упркос давању милијарди субвенција из буџета Србије: Фиат Србија – пред банкротом!?

Према малом ћете их познати! Фијат је, једноставно, банкрот!

Да није тако, зар би ова светски позната компанија, дозвољавала бруку око штрајка у својој ћерки фирми “Фиат Пластик” у Kрагујевцу, у којој радници штрајкују од фебруара ове године. Уместо да ова компанија са седиштем у ЕУ, почне преговоре са штрајкачким одбором, испоштује законе земље у којој је Фијат дочекан као лидер аутомобилске индустрије са нескривеном надом да ће помоћи развоју овог дела Европе, на делу је мутљавина својствена оријенталним сатрапијама.

Раднике који су у штрајку проглашавају технолошким вишком, руководство притиска синдикалне вође, али, како истичу у Штрајкачком одбору – и подмићује. Премешта машине, али и део производњие ван Србије. Тек после осам месеци, како је најављено, у уторак, 7. септембра, штрајкачки одбор почеће преговоре са представницима ФЦА Италy С. п. А. и то у – Београду. Иде се на додатно изнуривање радника, да на преговоре путују 140 километара. То је могуће у земљи где држава саучеснички ћути. Она иста држава која, годинама, лопатама баца паре италијанском партнеру са већинским улогом од 67 одсто у власништва крагујевачке фабрике. О понашању пословодства ћерке фирме, цуте и два члана Надзорног одбора ФЦА Србија до.о.о. Александар Смиљковић и Гојко Станивуковић. Та двојица представљају 33 одсто капитала, које је у власништво Србије. Александар Смиљковић је, уз то, родом из Kрагујевца.

Однос ФЦА Србија д.о.о према донаћој јавности такав је, да они који добро памте некадашњу “Заставу”, просто пожеле да поново виде Зорана Прокића, некадашњег шефа службе за односе са јавношћу и уредника фабричког листа “Застава”.

Јавност је ускраћена да види уговор о оснивању Фијат аутомобила Србија, данашње ФЦА Србија д.о.о. А и када виде уговор, ништа неће сазнати, јер су најважнија места прекривена црним. Понешто су о томе причали опозициони активисти, али су заћутали. Чим су се домогли парченцета власти, или понеке мрвице са стола оних који држе нож и погачу.
Портал Уцентар, зато, саопштава, неке од важних чињеница које не могу да се нађу на страницама или у емисијама такозваних мејнстрим медија. Дакле, ФЦА Србија д.о.о. током 2020. године имао је просечно 2.133 запослена радника. За њихове бруто плате, превоз, службена путовања, остале накнаде резервисања за неисплаћене годишње одморе та фирма је прошле године исплатила тачно 2.457.341.000 динара. Међутим, према билансима у које је Уцентар имао увид, ФЦА Србија д.о.о. је укњижио приходе по основу “државних давања”, и то не од богате Италије, већ од Србије, која грца у транзиционим турбуленцијама. Тачно: 2.442.144.000 динара. Претпрошле, 2019. године, ФЦА Србија д.о.о. се омастио од сиромашне државе Србије која му је такође покрила плате и остале трошкове запослених и то преко две милијарде и 283 милиона динара.

Можда је сада и донекле јасније зашто је на адресу Савета за борбу против корупције 2011 стигла књига од сто страна на којој је свака реч цензурисана – прекривена црном бојом да не би била читљива, о чему је писао Блиц.

-У питању је уговор који је Влада Србије, односно Министарство економије склопило с „Фијатом“ о заједничком улагању у Kрагујевцу, а цензурисана књига стигла је као одговор на захтев савета, који истражује да ли је аранжман с „Фијатом“ исплатив и направљен у корист грађана Србије- каже се у тексту.

Међутим, ту није крај што каже наш народ- „машћењу дебеле гуске“ у 2020. години… Давала је Србија и преко износа за плате радника…

Уцентар.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!