Уочи сваких избора отварају се питања ажурирања бирачког списка и евентуалног простора за манипулације, а тврдње да „гласају и мртве душе“ износили су у претходном периоду сви политички представници, али само док су били опозиција.
Тако је у кампањи за председничке изборе 2012. кандидат Томислав Николић оптужио претходну власт да је у бирачки списак дописала „500.000 непостојећих и мртвих“, а седам година касније, уочи нових избора тврдње о проблематичном бирачком списку износи део тадашње власти који је сада у опозицији.
И тада и сада, од Министарства државне управе и локалне управе, које је задужено за јединствени бирачки списак, стиже уверавање да „у Србији никада није постојао ни приближно тачан, прецизан, ажуран и од сваке врсте злоупотребе заштићен бирачки списак“. Овог пута, осим већ познатих одговора, на питање Инсајдера, из Министарства, уз признање, стиже и молба за достављање информација о уписаним особама које су рођене крајем 19. и почетком 20. века ради њиховог брисања.
У оваквој ситуацији, у којој нису убедљиве ни тврдње о стотинама мртвих гласача као ни оне о најисправнијем документу икада, једино је сигурно да недостаци у бирачком списку у великој мери утичу на поверење грађана у изборни процес који је основна претпоставке демократије.
Полемика о бирачком списку покренута је и уочи ових предстојећих избора па је тако ажуриран бирачки списак и један од услова дела опозиције за излазак на наредне изборе, а тим поводом јуче је председник Србије Александар Вучић најавио да ће држава позвати представнике релевантних међународних институција да дођу у Србију како би, како је истакао, „проверили да ли нешто петљамо или крадемо“.
“Пошто су (опозиција) лагали како мртви гласају, а живи не могу, ми ћемо да позовемо међународне представнике да дођу пет-шест месеци пре избора и провере да ли нешто петљамо или крадемо, па нека буде како кажу светски признате институције”, истакао је председник Србије гостујући на телевизији Пинк.
Инсајдер.нет