Државе широм света и Европе на различите начине боре се против пошасти коронавируса од ког оболева и умире све више становништва. Ипак, једно је сигурно – Србија која у региону има убедљиво најстрожије мере због којих свакодневно протестују и грађани и присталице опозиције, има и највише новооболелих и умрлих од вируса Цовид-19 у односу на многе околне земље.
У последњих неколико дана у Србији свакодневно оболи од коронавируса више од 200, понекад и близу 300 људи, а сваког дана премине по петоро, шесторо, по подацима које нам струка презентује. Kризни штаб и власт напомињу да епидемија пролази упркос незавидним свакодневним подацима, али оно што грађане мучи јесте полицијски час који сваког дана траје од 18 часова (раније од 17) до јутарњих сати наредног дана, а већ неколико недеља од петка увече до понедељка ујутру забрањено је кретање.
Полицијски час био је на снази за Ускрс, а биће, како сада ствари стоје, и за првомајске празнике од четвртка у 18 увече до понедељка у 5 ујутру. Грађане је та чињеница посебно разбеснела, па сваке вечери у 20.05 видимо исказивање незадовољства лупањем у шерпе, дувањем у пиштаљке и скандирањем против државног врха и њихових мера које суспендују елементарна права грађана, иако то не даје никакве резултате.
Околне државе увелико су почеле са ослобађањем мера, а становништву кретање углавном није забрањено.
Што се тиче пресека направљеног у уторак, може се видети да Србија и даље води по броју оболелих и преминулих.
У нашој земљи до 15 часова оболеле су још 222 особе, а преминуло је шест. Укупан број смртних случајева порастао је на 168.
У околним земљама ситуација је сасвим другачија. Мађарска је до данас имала 83 новооболеле особе, Бугарска 63, а Грчка свега 17.
Босна и Херцеговина која је пре неколико дана укинула полицијски час, има 49 новооболелих, Македонија има још 13, док је у Албанији још 10 особа позитивно на Цовид-19, подаци су сајта “Wорлдметерс”.
Интересантно је такође да је у Хрватској само девет новооболелих, у Словенији шест, док у Црној Гори јуче није било заражених особа од укупног броја тестираних у понедељак.
Што се укупног броја преминулих тиче, више од Србије имају само Румунија и Мађарска. Са 168 преминулих особа, испред смо Грчке (136), Хрватске (59), БиХ (60), Словеније (83), Северне Македније (65), Бугарске (58), Албаније (28) и Црне Горе (7).
БиХ релаксира мере
Републички штаб за ванредне ситуације у понедељак је одржао седницу на којој је донео нове мере, односно релаксирао претходно донесене. Особе старије од 65 година имаће током радних дана право на шетњу уз поштовање свих здравствених мера и мера социјалног дистанцирања, биће омогућен рад кухиња, доставе хране и пића и шалтерска продаја хране без конзумације хране у објектима. Почињу са радом услужне радње као што су аутоперионице, салони намештаја, радње информатичке опреме, осим фризерских и козметичких радњи. Тржни центри, осим угоститељских објеката у њима, биће отворени од 1. маја, од када ће радити и сточне пијаце. Од 1. маја ће у болницама почети да раде специјалистичке амбуланте, а домови здравља ће вршити специјалалистичке здравствене услуге са 50 одсто капацитета
Хрватска ушла у прву фазу попуштања мера
Хрватска је ушла у прву фазу попуштања мера, а полицијског часа у тој земљи никад није било. Kретање је било дозвовљено у било које доба дана, с тим што једно време грађани из једне општине нису могли да иду на територију друге. Првом фазом попуштања мера које у Хрватској креће данас, омогућиће се рад свим пословним субјектима који обављају делатност трговине, осим оних који послују унутар трговачких центара. Омогућује се и наставак рада свим пословним субјектима који обављају услужне делатности, осим оних у којима се остварује блиски контакт с клијентима, и то уз поштовање мера физичке удаљености. Омогућава се рад библиотека, музеја, галерија, антикварница и књижара. Уводе се јавне градске и приградске превозне линије и бродске линије за острва који нису повезани трајектном линијом.
У Црној Гори од понедељка биће дозвољен такси превоз, док је у Северној Македонији авиосаобраћај и даље затворен.
У Словенији пад броја заражених олакшава мере
Пад броја оболелих од короне и добра епидемиолошка ситуација у Словенији настављен је данас, а Влада је ублажила мањи број мера крајем прошле седмице због повољних трендова пандемије. Од суботе поново су доступне услуге осигуравајућих кућа, перионице, механичарске и вулканизерске радње су отворене, а венчања ће бити могућа поново од уторка, али са ограниченим бројем људи, углавном у присуству младенаца и кумова. У Словенији је још на снази забрана напуштања матичних општина, чије укидање се сматра опцијом за мај.
П. Маринковић, Директно.рс
Kakva struka? Sve su to lazovcine koje daju netacne podatke ili vise niko ne umire od prirodne smrti ili nekih teskih obolenja.