Економија

Ускоро прве одлуке Врховног суда о швајцарцима

Врховни касациони суд (ВКС) неће донети „правни став“ него појединачне одлуке у конкретним споровима грађана и банака поводом стамбених  кредита у швајцарским францима. Образложења тих одлука заправо ће бити „ставови“ највишег суда.

Иако је најављено да ће бити донет крајем фебруара, на конференцији за новинаре пре два дана у ВКС нашем новинару је одговорено да став „још није изашао из суда“ и да заправо није реч о ставу него о одлукама у конкретним предметима везаним за швајцарце.

– Наш став неће изаћи као обавезујући правни став, јер суд није законодавац да би прописао како судови треба да суде. Ми имамо конкретне предмете. Једна група предмета односи се само на поништај уговарања камате када банка сама одређује стопу без сагласности супротне стране. То је у региону рашчишћено и та група предмета треба да изађе из суда. Одлука је урађена и треба само још формално да прође седницу одељења. Због тога још не можемо да саопштимо каква је одлука. Друга група предмета тиче се поништаја уговора, из разноразних разлога. Трећу групу предмета још нисмо добили по ревизији, а то су раскиди уговора о којима се, између осталог, изјашњавао кроз своје одлуке Апелациони суд у Новом Саду – навела је судија Снежана Андрејевић.

Препорука је Венецијанске комисије да треба избегавати правне ставове, него да се сва спорна питања решавају кроз конкретне предмете, па да се одлука мало шире образложи.

– Ми тако радимо, да нам неко не би ставио примедбу те врсте. Чим предмети стигну по ревизији, они ће ући у редовну процедуру. То ће мало да траје, али се надам да ћемо у догледно време то да решавамо. Не могу рећи када ће то бити завршено јер ми некад и на више седница о томе расправљамо. Пишу се реферати, некада судије траже још времена за додатно истраживање. Док предмет не изађе из суда, о њему се може поново одлучивати. Може бити изнет на седницу одељења и враћен са седнице. Ако постоје озбиљне примедбе, поново се већа и расправља о предмету. Зато ми сада не можемо да се изјашњавамо о томе. У току смо са свим одлукама из региона, и са одлукама Европског суда правде, узећемо то све у обзир – рекла је судија Андрејевић.

Подсетимо, Апелациони суд у Новом Саду донео је прошле године две различите одлуке у готово истој ситуацији у споровима грађана са банкама, када је реч о стамбеним кредитима индексираним у швајцарским францима. Једном грађанину су одбили тужбени захтев да се раскине уговор, а другом су усвојили и раскинули уговор.

Питали смо председника Врховног касационог суда Драгомира Милојевића како је то могуће и шта заправо значи доношење правног става у највишем суду.

– Ставови Врховног касационог суда никога не обавезују, осим судија тог суда. Судије нижестепених судова су независне у свом одлучивању. Суди се на основу слободног судијског уверења – каже Милојевић.

Због тога правни став ВКС не може да обавезује судије апелационих, виших и основних судова. Они нису дужни да суде по том ставу, али ако њихов предмет дође до ВКС – биће одлучено у складу са правним ставом овог суда.

– Препорука Венецијанске комисије је да највиши судови не треба да дају нека апстрактна мишљења, нити да унапред заузимају ставове за неку ситуацију која још није дошла у суд у виду конкретног предмета. Тек када дође, по ревизији, тада Врховни касациони суд доноси одлуку, са образложењем у коме намеће одређени став, снагом свог ауторитета. Тај став обавезује само судије ВКС. Судије нижестепених судова нису обавезне да их поштују, али треба да гледају те ставове, јер када њихов предмет дође код нас – одлучићемо у складу са ставом који је обавезујући за нас – прецизира Милојевић.

Независност судије у раду подразумева да судије нижестепених судова могу да доносе одлуке супротно ставу највишег суда, наглашава Милојевић, али то треба добро да образложе, да дају аргументе, јер сваки предмет има неке своје специфичности.

– Можда неки предмет има неку своју ситну специфичност, која доводи до другачијег мишљења. Ако судија то добро образложи, аргументовано, онда не мора да значи да ће му пресуда бити укинута – каже председник ВКС.

Управо због различитих пресуда у различитим судовима, па чак и у једном истом суду, ВКС спроводи програм уједначавања судске праксе. Одржава редовне састанке са председницима четири апелациона суда, на којима се износе предмети који су очигледан пример неуједначене судске праксе.

Ставови са ових састанака се објављују на веб страници ВКС и примећено је да судије нижестепених судова поступају по тим ставовима. Зато се може очекивати да случајеви кредита у швајцарцима широм Србије сачекају у нижим судовима, док се не обелодане образложења Врховног касационог суда у првим одлукама о овим предметима.

Према подацима Удружења банака Србије, укупан број кредита индексираних у швајцарским францима у Србији је 19.028. Банкари и правници су крајем прошле године на Копаонику изнели идеју да се спорови решавају путем медијације, али већина задужених сматра да проблем ових кредита треба да решавају судови.

Аутор: Александра Петровић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!