Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин најавио је успостављање билатералне индустријске кооперације и стварање руско-српског индустријског парка у једној од слободних економских зона у Србији.
– На дневном реду је успостављање индустријске кооперације, стварање руско-српског индустријског парка у једној од слободних економских зона Србије – изјавио је Чепурин у интервјуу за часопис “Српска економија”.
Како каже, ради се “о високотехнолошкој продукцији, где смо конкурентни”, а та производња би могла да буде пласирана на тржишту Србије, балканског региона, ЕУ, Турске.
Руски дипломата истиче да је за Москву и Београд од посебног значаја унапређење трговинске и економске сарадње, наводец́и да је у првих пет месеци 2017. године Русија заузела трец́е место међу спољнотрговинским партнерима Србије, са уделом од 7,2 одсто.
Према Чепуриновим речима, извоз српских производа у Русију је порастао за 19,2 одсто, а српски увоз из Русије за 14,4 одсто, при чему извоз српске пољопривредне производње, који је прошле године повец́ан за 9,0 одсто, “јесте и биће још дуго један од најважнијих сегмената наше робне размене”.
– Тенденција раста је забележена и у првој половини текуц́е године. Све у свему, 2017. очекујемо знатно повец́ање извоза српске пољопривредне продукције у Русију – рекао је он, додајуц́и да се сада разматра и један перспективан пројекат у области семенарства, где види могуц́ности за квалитативно нову сарадњу у великом замаху.
Истичуц́и Међувладин комитет као кључни механизам билатералне сарадње, који помаже у усаглашавању и реализацији узајамно корисних пројеката, Чепурин је најавио у скорије време сусрет двојице копредседника Дмитрија Рогозина и Ивице Дачиц́а у Русији, а у октобру или новембру проширену седницу Међувладиног комитета у Србији.
Коментаришуц́и пут европске интеграције Србије, руски амбасадор је приметио да ц́е “приликом приступања ЕУ, Србија морати да одустане од споразума о слободној трговини с Русијом”.
– Недостаци таквог потеза су очигледни и зато три стране, Русија, Србија и ЕУ, треба да нађу прихватљиво решење. О томе би се, наравно, требало договарати унапред… Треба узети у обзир да је ЕУ, како би сачувала конкурентност на глобалном нивоу, објективно заинтересована за енергичан развој економских односа с Русијом и Евроазијском економском унијом. Надамо се да ће тако и бити – рекао је Чепурин у интервјуу за “Српску економију”.
Спутник, Вестионлине