Председница Владе Ана Брнабић изјавила је поводом двогодишњице њене Владе, да је прилично задовољна урађеним стварима, посебно у области дигитализације.
“Данас је Србија једна од ретких земаља у Европи где је дигитализација свеприсутна”, рекла је Брнабић за ТВ Хепи и додала да је њен циљ да Србија има ефикасну управу.
Она је казала да је Србија од 1. јануара постала једна од најконкурентнијих земаља када се ради о улагању у интелектуалну својину и истраживања.
Говорећи о критикама, она је рекла да је очекивала увреде да је “фикус” и да је то није нарочито заболело, али да је повређују увреде на рачун њене породице, које су, како је додала, долазиле из “грађанске елите”.
“Критика је у реду, али неистина је да је брат Ане Брнабић приватизовао ‘Гошу'”, рекла је Брнабић.
Она је казала да на друштвеним мрежама обраћа пажњу на људе који наступају конструктивно и да никога није блокирала на Твитеру.
Коментаришући најаве да постаје чланица владајуће Српске напредне странке (СНС) Брнабић је навела да је она од самог почетка имала њихову подршку и да је СНС подржала да буде министарка за државну управу и локалну самоуправу иако је била нестраначка личност.
“Ја те 2014, 2015. и 2016. године нисам нарочито веровала у странке. Ја верујем у један одређен систем вредности”, рекла је Брнабић за ТВ Хепи и додала да је тај систем видела у СНС.
Говорећи о досадашњим сусретима са косовским премијером Рамушом Харадинајем Брнабић је казала да ће се видети у Познању у оквиру Берлинског процеса (4. и 5. јула), и да се он до сада, како је рекла, трудио да буде коректан, али да сумња у његову коректност.
“Харадинај се труди да буде изузетно коректан и ја сам се трудила да играм на ту карту коректности. Ја данас сумњам у ту коректност и оно што мене плаши је да ту нема никакве визије и да је то најнижи вид политичког популизма”, оценила је Брнабић.
Бета
A šta su oni to pa uradili u digitalizaciji a da funkcioniše? Neka navede samo tri stvari. Neće moći. Ali ona se lepo dosetila: priča o nečemu nevidljivom. Ko još razume i prati proces “digitalizacije”, šta god da joj to znači? Niko. A čak i kad bi se neko udubio u to pitanje, njegovo istraživanje ne bi daleko otišlo, jer bi bio zaustavljen nekim ftp-trikom. Ja znam samo za dva gafa ove vlade u toj oblasti: ono kad je danima, ako ne i mesecima, javno na internetu i izvolte celom svetu su stajali svi naši podaci. Koja poslastica za gladne hijene koje verovatno i sad češljaju te spiskove i koriste ih ko zna za šta. Drugi je onaj skandal sa zdravstvenim knjižicama-karticama, koje nikako da “prorade” kao da su se uputili na Jupiter, pa im svemirska tehnologija brka pamet. Ja lično pokušao sam nekoliko prostih operacija da obavim preko interneta, ali ne ide. Uvek se ispreči nešto zbog čega moram da odem u neku instituciju, stanem u neki kilometarski red i sa brdom papira dokažem mici ubici ko sam, šta sam, koji broj gaća nosim, i šta tražim kod nje, žrtve naših naopakih karaktera i bolesnih hirova. I dok ona uvredjeno čerupa moju dokumentaciju, ja cupkam jedva stojeći na otečenim nogama, jer nigde ni stolice ni klupe. Ne dišem, ne trepćem, samo da ona ne otkrije da mi fali još nešto. I tako, to je naš digitalni put u srećniju budućnost. Ako neko primećuje da je nešto i uradjeno, moram da ga podsetim da proveri kad je šta uradjeno. Videće da je većina digitalnih usluga (uglavnom samo informativnog tipa) postavljeno mnogo pre murata i njegovih sns-ovAcA (akcenat preuzet od Zorana Živkovića). Opštinske e-uprave, sajtovi državnih službi, ministarstava itd, intranet medju pojedinim službama, što olakšava službenicima, ali nama ne znači ama baš ništa itd. Dakle, gospodin premijerka zvani čale je ponosna samo i isključivo na svoje greške, promašaje i neuspehe. Pritom se, bednica, nada da smo svi dustabanlije za “digitalizaciju”, a samo ona “pametna”, pa može da od nas pravi budale. Ali u Srbiji ima mnogo ljudi koji tačno znaju šta je uradila ona (a to je ništa upotrebljivo), kao i koliko je pokvarena ova njena propaganda. Sve znamo, pamtimo i širimo dalje.