Наука и Технологија

Успешно прво лансирање руске тешке ракете-носача „Ангара-А5“ (видео)

ПУТИН: За нашу ракетно-космичку индустрију, а и Русију у целини, ово је велики, веома важан догађај
Министар одбране РФ, Сергеј Шојгу, који је учествовао у церемонији лансирања ракете, изјавио је да ће се број лансирања ракета у свемир следеће године повећати 1,5 пут, што ће омогућити да се обнови четвртина руске орбиталне сателитске групације

ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин, који је путем видео преноса учествовао у церемонији лансирања тешке ракете „Ангара-А5“, оценио је да је њено успешно узлетање веома важан догађај за Русију.

[youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=7FUH3ew0_Vw“]

„Честитам радницима у ракетно-космичкој индустрији успешно лансирање. Као што је и планирано, данас је изведено прво пробно лансирање тешке ракете-носача „Ангара-А5“.

Заиста, за нашу ракетно-космичку индустрију, и Русију у целини, то је велики, веома важан догађај“ – казао је Владимир Путин.

У „Ангари-А5“ примењене су најнапредније технологије, а помоћуове ракете-носача могу се гарантовано износити на било коју орбиту постојеће и будуће сателите, како војне, тако и научне намене.

Биће то сателити за системе упозорења о ракетним нападима, извиђање, навигацију, комуникације и реемитовања сигнала. Ми тиме значајно јачамо безбедност Русије, изјавио је шеф руске државе.

Путин је подсетио и да је 9. јула успешно лансирана лака верзија „Ангаре“ и да Русија на тај начин постепено реализује целовит и амбициозан државни програм.

Ракета „Ангара-А5“ лансирана је јутрос с космодрома Плесецк (Архангељска област), и успешно је изнела у орбиту макету сателита, извршивши све задатке планиране за прво пробно лансирање.

Степен ракете „Бриз-М“ изнео је макету сателита у геостационарну орбиту на висини 35,8 хиљада километара.

Ракета „Ангара-А5“ је прва руска тешка ракета-носач која је у потпуности направљена у постсовјетском периоду. Може да износи на ниску Земљину орбиту сателите тешке до 24 тоне, и до четири тоне – у геостационарну орбиту.

За разлику многих других ракета, мотори „Ангаре-А5“ не користе токсичне компоненте горива, већ раде на кисеоник и керозин.

Министар одбране Русије Сергеј Шојгу, који је учествовао у церемонији лансирања ракете, изјавио је да ће се број лансирања ракета у свемир следеће године повећати 1,5 пут, што ће омогућити да се обнови четвртина руске орбиталне сателитске групације.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!