ПУТИН: За нашу ракетно-космичку индустрију, а и Русију у целини, ово је велики, веома важан догађај
Министар одбране РФ, Сергеј Шојгу, који је учествовао у церемонији лансирања ракете, изјавио је да ће се број лансирања ракета у свемир следеће године повећати 1,5 пут, што ће омогућити да се обнови четвртина руске орбиталне сателитске групације
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин, који је путем видео преноса учествовао у церемонији лансирања тешке ракете „Ангара-А5“, оценио је да је њено успешно узлетање веома важан догађај за Русију.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=7FUH3ew0_Vw”]„Честитам радницима у ракетно-космичкој индустрији успешно лансирање. Као што је и планирано, данас је изведено прво пробно лансирање тешке ракете-носача „Ангара-А5“.
Заиста, за нашу ракетно-космичку индустрију, и Русију у целини, то је велики, веома важан догађај“ – казао је Владимир Путин.
У „Ангари-А5“ примењене су најнапредније технологије, а помоћуове ракете-носача могу се гарантовано износити на било коју орбиту постојеће и будуће сателите, како војне, тако и научне намене.
Биће то сателити за системе упозорења о ракетним нападима, извиђање, навигацију, комуникације и реемитовања сигнала. Ми тиме значајно јачамо безбедност Русије, изјавио је шеф руске државе.
Путин је подсетио и да је 9. јула успешно лансирана лака верзија „Ангаре“ и да Русија на тај начин постепено реализује целовит и амбициозан државни програм.
Ракета „Ангара-А5“ лансирана је јутрос с космодрома Плесецк (Архангељска област), и успешно је изнела у орбиту макету сателита, извршивши све задатке планиране за прво пробно лансирање.
Степен ракете „Бриз-М“ изнео је макету сателита у геостационарну орбиту на висини 35,8 хиљада километара.
Ракета „Ангара-А5“ је прва руска тешка ракета-носач која је у потпуности направљена у постсовјетском периоду. Може да износи на ниску Земљину орбиту сателите тешке до 24 тоне, и до четири тоне – у геостационарну орбиту.
За разлику многих других ракета, мотори „Ангаре-А5“ не користе токсичне компоненте горива, већ раде на кисеоник и керозин.
Министар одбране Русије Сергеј Шојгу, који је учествовао у церемонији лансирања ракете, изјавио је да ће се број лансирања ракета у свемир следеће године повећати 1,5 пут, што ће омогућити да се обнови четвртина руске орбиталне сателитске групације.
Факти