Комеморативним скупом код споменика у Јадовну, крај Госпића, данас је обележен Дан сећања на тај усташки логор у којем је 1941. убијено неколико десетина хиљада људи, углавном Срба и Јевреја.
Скуп код Шаранове јаме, најпознатијег стратишта тог логорског комплекса, организовали су Српско народно веће (СНВ), Координација јеврејских општина, Епархија горњо-каровачка СПЦ и Савез антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске.
На комеморацији је био и министар рада Србије Александар Вулин, саопштио је СНВ.
Уочи комеморативног скупа „Дан сећања на Јадовно“, недалеко од тог места трећу годину узастопно окупили су се на контра-скупу представници неколико хрватских удружења ветерана из последњег рата, с поруком да су бројке жртава о којима се говори на комеморативном скупу, „историјски фалсификат“.
Они су покушали да блокирају пролаз до места комеморације, али их је полиција брзо уклонила с пута. Носили су транспарент „Пијетет жртвама – Да, Четничко-комунистичком антифашизму – Не!“, пренела је агенција Хина.
Председник Српског народног већа, Милорад Пуповац рекао је на комеморацији да је пре 74 године у Јадовну почело остваривање програма геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима, и злочина према комунистима.
– Данас све више чујемо гласове који негирају, омаловажавају и прећуткју овај злочин – упозорио је Пуповац и додао да се „у данашње време више поштују жртвине жртве, него жртве саме“, пренео је у саопштењу СНВ.
Министар културе Хрватске Борислав Шипуш је указао да је логор Јадовно једно од најтрагичнијих места хрватске модерне историје.
– Ово место је трагично по све, али и нас Хрвате, по оно што мислимо о себи, и то не зато што смо овде трпели зло, него зато што га је овде неко чинио у наше име. Ово је место где никакав ревизионизам није могућ јер су чињенице сувише неумољиве – нагласио је Шипуш.
Министар рада Србије, Александар Вулин осврнуо се на контра-скуп, рекавши да би на месту логора Јадовно требало ћутати, али да је долазећи на комеморацију видео „оне који вриште што јаме нису довољно пуне“.
– Седамдесет и четири године су изгледа предуге да би се памтила истина, али ипак прекратке да би се од џелата направила жртва и од жртве џелат. Мир треба живима, а не мртвима јер се не могу помирити џелати и жртве. Не може исти венац на Блајбург и у Јасеновац – рекао је Вулин.
Логор Јадовно основале су власти тзв. Независне Државе Хрватске, на планини Велебит, у Лици.
Логор је постојао од априла до августа 1941. године када је затворен на захтев италијанске војске. У њему је убијено неколико десетина хиљада људи, углавном Срба и Јевреја, али и противника усташког режима.
Комплекс логора Госпић-Јадовно-Паг, у историографији познатији као Јадовно, уз јасеновачки концентрациони логор био је највеће стратиште за време НДХ.
После распада СФРЈ почетком 1990-тих, комеморација је први пут одржана 2009. године, а присуствовао јој је тадашњи председник Хрватске Стјепан Месић. Две године касније на комеморацији је био и тадашњи председник Србије Борис Тадић.
Танјуг