Хелм

Усташе покушале да спрече комеморацију за преко 40.000 Срба страдалих у комплексу усташких логора Јадовно

Комеморативним скупом код споменика у Јадовну, крај Госпића, данас је обележен Дан сећања на тај усташки логор у којем је 1941. убијено неколико десетина хиљада људи, углавном Срба и Јевреја.

Скуп код Шаранове јаме, најпознатијег стратишта тог логорског комплекса, организовали су Српско народно веће (СНВ), Координација јеврејских општина, Епархија горњо-каровачка СПЦ и Савез антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске.

На комеморацији је био и министар рада Србије Александар Вулин, саопштио је СНВ.
Уочи комеморативног скупа „Дан сећања на Јадовно“, недалеко од тог места трећу годину узастопно окупили су се на контра-скупу представници неколико хрватских удружења ветерана из последњег рата, с поруком да су бројке жртава о којима се говори на комеморативном скупу, „историјски фалсификат“.

Они су покушали да блокирају пролаз до места комеморације, али их је полиција брзо уклонила с пута. Носили су транспарент „Пијетет жртвама – Да, Четничко-комунистичком антифашизму – Не!“, пренела је агенција Хина.

Председник Српског народног већа, Милорад Пуповац рекао је на комеморацији да је пре 74 године у Јадовну почело остваривање програма геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима, и злочина према комунистима.

– Данас све више чујемо гласове који негирају, омаловажавају и прећуткју овај злочин – упозорио је Пуповац и додао да се „у данашње време више поштују жртвине жртве, него жртве саме“, пренео је у саопштењу СНВ.

Министар културе Хрватске Борислав Шипуш је указао да је логор Јадовно једно од најтрагичнијих места хрватске модерне историје.

– Ово место је трагично по све, али и нас Хрвате, по оно што мислимо о себи, и то не зато што смо овде трпели зло, него зато што га је овде неко чинио у наше име. Ово је место где никакав ревизионизам није могућ јер су чињенице сувише неумољиве – нагласио је Шипуш.

Министар рада Србије, Александар Вулин осврнуо се на контра-скуп, рекавши да би на месту логора Јадовно требало ћутати, али да је долазећи на комеморацију видео „оне који вриште што јаме нису довољно пуне“.

– Седамдесет и четири године су изгледа предуге да би се памтила истина, али ипак прекратке да би се од џелата направила жртва и од жртве џелат. Мир треба живима, а не мртвима јер се не могу помирити џелати и жртве. Не може исти венац на Блајбург и у Јасеновац – рекао је Вулин.

Логор Јадовно основале су власти тзв. Независне Државе Хрватске, на планини Велебит, у Лици.

Логор је постојао од априла до августа 1941. године када је затворен на захтев италијанске војске. У њему је убијено неколико десетина хиљада људи, углавном Срба и Јевреја, али и противника усташког режима.

Комплекс логора Госпић-Јадовно-Паг, у историографији познатији као Јадовно, уз јасеновачки концентрациони логор био је највеће стратиште за време НДХ.

После распада СФРЈ почетком 1990-тих, комеморација је први пут одржана 2009. године, а присуствовао јој је тадашњи председник Хрватске Стјепан Месић. Две године касније на комеморацији је био и тадашњи председник Србије Борис Тадић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!