Хелм

Усташка власт у Хрватској забранила комеморацију Срба масакрираних у Глини 1941. године!

Чланови Антифашистичке лиге Хрватске позвали су у среду у Глини, обележавајући Међународни дан људских права, да се хрватско друштво дистанцира од усташког режима. Јавна седница је одржана испред Спомен-дома у Глини, где су усташе 1941. починиле стравичне злочине над Србима, и на тај начин јавно реаговали и игнорисали недавну одлуку градских власти којом се забрањује одржавање комеморативних скупова на том месту. Позвали су и чланове Градског већа, који су ту одлуку донели, да се супроставе покушајима да се кроји историја.

Пре два месеца Градско веће Глине донело је одлуку којом су утврђена места на којима се могу полагати венци и палити свећа на подручју града. Том приликом је из списка „дозвољених“ локација изостављено место где су усташе починиле покољ. Веће српске националне мањине у Глини одмах је реаговало тражећи да се изјасни и Министарство управе, које је одговорило да нема страха да би се ограничавало мирно окупљање и на другим местима која нису обухваћена одлуком Градског већа.

Међутим, др Милорад Пуповац, председник Српског народног већа, рекао је да је истовремено став надлежних тела у Хрватској био да не би требало одржавати комеморације на другим местима.

ЗА ВЕЋИНУ ТУЂМАН НАЈБОЉИ

Петнаест година од смрти председника Хрватске Фрање Туђмана, који је преминуо на данашњи дан, више од половине анкетираних Хрвата, 56 одсто, сматра да је он био најбољи хрватски председник. Занимљиво је и да је више оних који сматрају да је Туђман владао демократски, 47 одсто, а 21 одсто сматра да је био аутократа.

– Ми смо овде да кажемо да то можемо и да треба то да урадимо. Злочин почињен на овом месту у лето 1941. један је од најстрашнијих злочина који показује природу и намере режима НДХ. Те идеје су кобне за бивше, али и садашње генерације. Због тога је важно да политику сећања темељимо на признању злочина и клањању свим жртвама убијенима у Другом светском рату и рату деведесетих – истакао је у среду у Глини Пуповац.

– Осим у Другом светском рату, подручје Глине било је обележено страдањима и деведесетих година прошлог века. Ту је убијено више од 290 Хрвата, а током акције „Олуја“ и након ње убијено је и много српских цивила. Због тога се морамо сећати свих, али је важно да се на овом месту сећамо жртава које су убијене 1941. године – рекла је Весна Тершелић из Центра за суочавање са прошлошћу.

Истовремено са скупом антифашиста у Глини је одржан и протест бранитеља, ком је присуствоваои Стјепан Тонковић потпредседник Градског већа, а на којем су изречене бројне критике на рачун антифашиста и најављено доношење нових мера којим ће се „забранити провоцирање већинског народа“.

На јавној седници у Глини чуо се још један података. Својевремено су градске власти су на месту где је била православна црква у којој су усташе 1941. убиле хиљаду мушкараца из тог краја саградиле Спомен-дом у којем је била изложена архивска грађа. Али после „Олује“ тај спомен-дом преименован је у Хрватски дом, а то име носи и данас. Уништено је и спомен обележје на којем су била исписана имена 1.564 жртава усташког режима, а до данас ништа од тога није обновљено.

 

Ј. Керблер, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!