Београд — Уставни суд размотрио на седници спорна питања у вези с покретањем поступка за оцену уставности споразума с Приштином. ДСС: Влада не одговара на захтеве УСС
Уставни суд Србије одржао је данас припремну седницу у поступку за оцену уставности споразума између Београда и Приштине, речено је Тањугу у том суду.
У суду су рекли да се наставља поступак по тим предметима, у којима је оцену уставности споразума Београда и Приштине тражила Демократска странка Србије.
Седница је одржана ради разјашњења спорних уставно-правних питања у вези с решењем о покретању поступка и предлога овлашћеног предлагача за оцену уставности и законитости уредби, прецизирали су у Уставном суду.
Реч је о уредбама Владе о контроли преласка административне линије, о матичним књигама за Косово, о посебном начину признавања високошколских исправа и вредновања студијских програма универзитета с територије Косова.
Оцену уставности тражио је ДСС, а председник те странке Војислав Коштуница позвао је Уставни суд да се што пре изјасни о уставности тих споразума.
На питање Б92 када ће се о овим питањима одлучивати, у Уставном суду су нам одговорили да је предлог ДСС-а Влади упућен 2. новембра, али да одговора још нема.
Влади су упућени и остали предлози за оцену уставности, али одговора до сада такође није било.
Подсетимо, јуче је на прелазима Јариње и Мердаре почела примена договора о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ).
ДСС: Влада игнорише захтеве УСС
Демократска странка Србије сматра да Скупштина Србије мора да реагује у тренутку када, како оцењује, “Влада Србије не одговара на захтеве Уставног суда Србије” у вези са уредбом о интегрисаном управљању прелазима, што води “правном хаосу и анархији”.
Шеф посланика ДСС Слободан Самарџић рекао је у Скупштини Србије да се у медијима могло прочитати да Влада није одговорила на један захтев УСС, након што је ДСС поднела захтев за оцену уставности четири уредбе, међу којима је и она о прелазима, а да је истовремено на терену “дизала гранични прелаз унутар Србије, а била је свесна да крши Устав”.
“Имамо уставну ситуацију где се Уставни суд као највиши чувар Устава омаловажава и влада на његове захтеве не одговара. То је ситуација за сваку критику и доводи у питање функционисање система. Можемо претпоставити на основу понашања владе зашто није одговорила, јер је деловала на терену и дизала гранични прелаз унутар саме Србије”, рекао је Самарџић.
Он је, у делу седнице када посланици траже информације од државних органа, рекао да је реч о моменту за аларм и да парламент мора на то реаговати.
“Што се тиче датума преговора, видимо како се то одвија на један начин омаловажавања, све је у кондиционалу… Имали смо свашта у историји, али давати државу за могући датум је превршило сваки меру”, рекао је Самарџић.
Б92, Танјуг