Дужницима који имају тешкоћа с намиривањем обавеза стиже помоћ из Уставног суда Србије. Он је прогласио неуставним конформне методе обрачуна затезне камате, односно начин рачунања у којем се затезне камате за неплаћене рачуне сваког месеца придодају главници и на ту суму поново обрачунавају затезне камате.
Уставни суд је у образложењу те одлуке нагласио да њеном применом они који су у дужничкој доцњи морају бити изједначени. Суд захтева да се та дуговања убудуће обрачунавају на исти начин као што Народна банка обрачунава дугове пословним банкама које су у доцњи према њој, а то се ради по методологији простог интересног рачуна. Овај потоњи је за дужнике повољнији.
Када се све то узме у обзир, банкари и дужници се питају шта да раде и какве ће последице бити. Конформна каматна стопа се код нас по слову закона и других прописа примењује већ једанаест година па тек треба сагледати какве ће последице изазвати поменута одлука, а о томе је јуче тешко нешто могло да се каже.
– Треба сачекати званична тумачења и видети на који начин ће се одредбе примењивати – каже међународни консултант Милан Ковачевић. У банкама такође јуче нису могли да предвиде шта ће се дешавати, а Горан Милићевић из Комерцијалне банке каже да ће примењивати оно што се од њих очекује, а чекају тумачење.
О томе шта би се могло догодити убудуће експерт др Синиша Остојић каже:
– Није уобичајено ни у свету ни код нас да се Уставни суд меша у обрачун камата. По мом мишљењу, та одлука неће моћи да се примени директно, већ ће морати да се мења закон и други прописи. То што је наложио Суд је повољније за дужнике, али они који дугове обрачунате по старом методу плаћају или су их већ платили неће од тога имати користи. Јер, ревизија свих тих старих дуговања и уговора била би буквално Сизифов посао.
Очигледно, пре но што пракса постане позната и доступна, чека нас доста измена закона, плус тумачења. Што се тиче обрачуна камата на два начина, онај неповољнији по дужнике примењивали су и порезници, електродистрибуције те комунална предузећа типа новосадског „Стана“.
Дневник