Србија

Уставни суд про­гла­сио не­у­став­ним кон­форм­не ме­то­де об­ра­чу­на за­те­зне ка­ма­те

Ду­жни­ци­ма ко­ји има­ју те­шко­ћа с на­ми­ри­ва­њем оба­ве­за сти­же по­моћ из Устав­ног су­да Ср­би­је. Он је про­гла­сио не­у­став­ним кон­форм­не ме­то­де об­ра­чу­на за­те­зне ка­ма­те, од­но­сно на­чин ра­чу­на­ња у ко­јем се за­те­зне ка­ма­те за не­пла­ће­не ра­чу­не сва­ког ме­се­ца при­до­да­ју глав­ни­ци и на ту су­му по­но­во об­ра­чу­на­ва­ју за­те­зне ка­ма­те.

Устав­ни суд је у обра­зло­же­њу те од­лу­ке на­гла­сио да ње­ном при­ме­ном они ко­ји су у ду­жнич­кој доц­њи мо­ра­ју би­ти из­јед­на­че­ни. Суд зах­те­ва да се та ду­го­ва­ња убу­ду­ће об­ра­чу­на­ва­ју на исти на­чин као што На­род­на бан­ка об­ра­чу­на­ва ду­го­ве по­слов­ним бан­ка­ма ко­је су у доц­њи пре­ма њој, а то се ра­ди по ме­то­до­ло­ги­ји про­стог ин­те­ре­сног ра­чу­на. Овај по­то­њи је за ду­жни­ке по­вољ­ни­ји.

Ка­да се све то узме у об­зир, бан­ка­ри и ду­жни­ци се пи­та­ју шта да ра­де и ка­кве ће по­сле­ди­це би­ти. Кон­форм­на ка­мат­на сто­па се код нас по сло­ву за­ко­на и дру­гих про­пи­са при­ме­њу­је већ је­да­на­ест го­ди­на па тек тре­ба са­гле­да­ти ка­кве ће по­сле­ди­це иза­зва­ти по­ме­ну­та од­лу­ка, а о то­ме је ју­че те­шко не­што мо­гло да се ка­же.

– Тре­ба са­че­ка­ти зва­нич­на ту­ма­че­ња и ви­де­ти на ко­ји на­чин ће се од­ред­бе при­ме­њи­ва­ти – ка­же ме­ђу­на­род­ни кон­сул­тант Ми­лан Ко­ва­че­вић.      У бан­ка­ма та­ко­ђе ју­че ни­су мо­гли да пред­ви­де шта ће се де­ша­ва­ти, а Го­ран Ми­ли­ће­вић из Ко­мер­ци­јал­не бан­ке ка­же да ће при­ме­њи­ва­ти оно што се од њих оче­ку­је, а че­ка­ју ту­ма­че­ње.              

 О то­ме шта би се мо­гло до­го­ди­ти убу­ду­ће екс­перт др Си­ни­ша Осто­јић ка­же:         

– Ни­је уоби­ча­је­но ни у све­ту ни код нас да се Устав­ни суд ме­ша у об­ра­чун ка­ма­та. По мом ми­шље­њу, та од­лу­ка не­ће мо­ћи да се при­ме­ни ди­рект­но, већ ће мо­ра­ти да се ме­ња за­кон и дру­ги про­пи­си. То што је на­ло­жио Суд је по­вољ­ни­је за ду­жни­ке, али они ко­ји ду­го­ве об­ра­чу­на­те по ста­ром ме­то­ду пла­ћа­ју или су их већ пла­ти­ли не­ће од то­га има­ти ко­ри­сти. Јер, ре­ви­зи­ја свих тих ста­рих ду­го­ва­ња и уго­во­ра би­ла би бу­квал­но Си­зи­фов по­сао.

Очи­глед­но, пре но што прак­са по­ста­не по­зна­та и до­ступ­на, че­ка нас до­ста из­ме­на за­ко­на, плус ту­ма­че­ња. Што се ти­че об­ра­чу­на ка­ма­та на два на­чи­на, онај не­по­вољ­ни­ји по ду­жни­ке при­ме­њи­ва­ли су и по­ре­зни­ци, елек­тро­ди­стри­бу­ци­је те ко­му­нал­на пред­у­зе­ћа ти­па но­во­сад­ског “Ста­на”.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!