Број тражилаца азила од почетка године у Србији је три до четири пута већи у односу на исти период прошле године, додељено је свега четири азила, а очекује се да ће до краја године азил затражити 30.000 људи, изјавио је директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић.
Ђуровић је указао да је пораст броја азиланата видљв на сваком кораку, на аутобуским и железничким станицама, у парковима, а да су капацитети државе такви да на ту ситуацију не могу да одговоре.
Он је, на конференцији за новинаре навео да је само до маја 13.148 тражило азил у Србији, а од тога 85 одсто су мушкарци, а највише долазе из Сирије – 5.480, из Авганистана 4.305, затим из Сомалије, Ирака, Еритреје, Пакистана и других земаља.
„Од укупног броја, само 70 њих је до 1. маја добило личне карте, а урађено је само 276 азилних захтева, додељено је свега четири азила и урађено је 15 саслушања. Те цифре јасно указују на проблеме система, који је нажалост у кризи“, истакао је Ђуровић.
Он сматра да се тим трендом сигурно долази до цифре од 30.000 људи који ће затражити азил до краја године.
„Да подсетим, то је само један део укупног броја људи који пролазе и бораве у нашој земљи, који је три до четири пута већи. Капацитети државе на ову ситуацију не могу да одговоре“, истакао је Ђуровић.
Према његовим речима, држава тренутно покушава да изнађе решење за озбиљу ситуацију.
Ђуровић је истакао да притисак на Центре за азил донекле јењава, јер значајан број људи не траже азил, да 98 одсто оних који траже азил не желе да остану у Србији и да су сви усмерени да иду даље. „Србија остаје једна од последњих степеника на путу ка ЕУ“, закључио је Ђуровић.
Танјуг