Када би се на сваку продату паклицу цигарета наплаћивао само по један динар, сакупило би се око милијарду динара, што је једнако буџету који је у 2017. издвојен за лечење ретких болести у Србији.
Пушачима уводе „харач“?
То је рачуница Националне организације за ретке болести Србије (НОРБС) која се залаже за увођење тзв. дуванског динара.
Ову идеју подржава и Министарство здравља које наглашава да је оваква акција постојала пре неколико година и да планирају да је оживе.
– Идеја је да то поново иницирамо јер су неке процене показале да би се на тај начин обезбедило 90 одсто потребних средстава за терапије оболелих од ретких болести, ако не и свих сто одсто. Министарство здравља је свакако за 2018. повећало буџет за лечење ретких болести за чак 36 одсто у односу на ову годину, и требало би да износи око 1,5 милијарди динара. Увођењем дуванског динара овај буџет би се значајно повећао – кажу у Министарству здравља.
Такође, разматра се увођење и тзв. „пивског динара“.
Тако би се од сваког продатог пива издвајао по динар.
Процене о евентуалној заради на томе још нису рађене, али рачуна се да би се и ту сакупила значајна свота.
Давор Дубока из НОРБС-а истиче да су својевремено имали рачуницу о томе колико новца може да се сакупи ако се издвоји 2,5 динара по паклици цигарета, с обзиром на то да на сваких шест месеци држава за толико увећава акцизу.
– Када би се издвојило 2,5 динара по паклици, имали бисмо око две и по милијарде динара годишње. Са планираних 1,5 милијарди у буџету за 2018. то је четири милијарде. Према нашим проценама, реална потреба је око пет милијарди динара годишње за трошкове лечења оболелих од ретких болести – наводи Дубока.
Он додаје да је тешко рећи колико у Србији тачно има оболелих од ретких болести јер још не постоји национални регистар.
– Једино постоји податак о томе колико се људи тренутно лечи, а то је између 100 и 150 особа. И то само за три групе болести, метаболичке болести, ретке туморе и ХАЕ. Терапија је веома скупа – каже Дубока.
Држава за пет година 10 пута повећала новац за лечење
Држава је почела да издваја новац за лечење ретких болести 2012, када је издвојено 130 милиона динара.
– У 2013. обезбеђена је иста сума, 2014. планирано је 260 милиона, 2015. 335 милиона динара, а 2016. године 600 милиона. Буџетом за 2017. средства су повећана за 55 одсто, на износ од око 1,1 милијарду, а за 2018. на 1,5 милијарду – кажу у Министарству здравља.
Блиц.рс, Вестионлине
Prestao sam da pusim, a ako uvedu i pivski dinar, prestacu i pivo da pijem!