Економија

Уводе се нови порези на цигарете и алкохол

Када би се на сваку продату паклицу цигарета наплаћивао само по један динар, сакупило би се око милијарду динара, што је једнако буџету који је у 2017. издвојен за лечење ретких болести у Србији.

Пушачима уводе “харач”?

То је рачуница Националне организације за ретке болести Србије (НОРБС) која се залаже за увођење тзв. дуванског динара.

Ову идеју подржава и Министарство здравља које наглашава да је оваква акција постојала пре неколико година и да планирају да је оживе.

– Идеја је да то поново иницирамо јер су неке процене показале да би се на тај начин обезбедило 90 одсто потребних средстава за терапије оболелих од ретких болести, ако не и свих сто одсто. Министарство здравља је свакако за 2018. повећало буџет за лечење ретких болести за чак 36 одсто у односу на ову годину, и требало би да износи око 1,5 милијарди динара. Увођењем дуванског динара овај буџет би се значајно повећао – кажу у Министарству здравља.

Такође, разматра се увођење и тзв. “пивског динара”.

Тако би се од сваког продатог пива издвајао по динар.

Процене о евентуалној заради на томе још нису рађене, али рачуна се да би се и ту сакупила значајна свота.

Давор Дубока из НОРБС-а истиче да су својевремено имали рачуницу о томе колико новца може да се сакупи ако се издвоји 2,5 динара по паклици цигарета, с обзиром на то да на сваких шест месеци држава за толико увећава акцизу.

– Када би се издвојило 2,5 динара по паклици, имали бисмо око две и по милијарде динара годишње. Са планираних 1,5 милијарди у буџету за 2018. то је четири милијарде. Према нашим проценама, реална потреба је око пет милијарди динара годишње за трошкове лечења оболелих од ретких болести – наводи Дубока.

Он додаје да је тешко рећи колико у Србији тачно има оболелих од ретких болести јер још не постоји национални регистар.

– Једино постоји податак о томе колико се људи тренутно лечи, а то је између 100 и 150 особа. И то само за три групе болести, метаболичке болести, ретке туморе и ХАЕ. Терапија је веома скупа – каже Дубока.
Држава за пет година 10 пута повећала новац за лечење

Држава је почела да издваја новац за лечење ретких болести 2012, када је издвојено 130 милиона динара.

– У 2013. обезбеђена је иста сума, 2014. планирано је 260 милиона, 2015. 335 милиона динара, а 2016. године 600 милиона. Буџетом за 2017. средства су повећана за 55 одсто, на износ од око 1,1 милијарду, а за 2018. на 1,5 милијарду – кажу у Министарству здравља.

Блиц.рс, Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!