Центар за практичну политику (ЦПП) тражи од Владе Србије и представника бошњачке националне заједнице у Србији да хитно отворе јавну расправу о моделу остваривања права на образовање на босанском језику.
Увођење босанског у поједине школе у септембру ове године довело је до хаоса у образовном систему и може озбиљно да угрози и образовање деце и међунационалне односе у Рашкој области, наводи у саопштењу Центар за практичну политику.
ЦПП наводи да су Влада Републике Србије и Бошњачко национално вијеће у техничком мандату (БНВ) започели увођење наставе на босанском језику у Рашкој области без озбиљне јавне расправе и без довољно припреме.
– Резултат је потпуни хаос који се огледа у опречним инструкцијама Министарства просвете и БНВ-а, у претњама директорима са обе стране, у потпуно банализованом процесу доделе сертификата наставницима, одсуству материјалних услова за рад, непостојању адекватних уџбеника и бројним другим проблемима. У многим школама, укључујући гимназију у Новом Пазару, настава на босанском језику није ни почела, кажу у ЦПП.
Они тврде да наметнути модел апсолутне поделе деце по националној припадности доводи до сегрегације и повећања етничке дистанце међу грађанима Рашке области. Додатан апсурд представља игнорисање чињенице да деца српске и босанске националности у Санџаку говоре истим језиком, иако он има два имена.
ЦПП подсећа јавност да је БНВ нелегитимно тело које само технички обавља послове Националног савета Бошњака, захваљујући дискриминаторном понашању Министарства за људска и мањинска права приликом избора за националне савете 2010. године. Недопустиво је да се техничком органу, при том апсолутно једностраначком, оставља потпуна слобода да бира по ком моделу ће се применити право на образовање на босанском језику у Србији.
– Највеће жртве површног и политикантског приступа овој теми биће деца свих националности у Рашкој области. Влада Републике Србије нема право да ћути о овом проблему, нити може своју одговорност да пребаци на БНВ. Министарство просвете је дужно да се стара о образовању деце у Србији и сноси потпуну одговорност за хаос у школама у Рашкој области и за последице које ће овакво стање оставити на будућност читавог подручја, стоји у саопштењу ЦПП.
Вестионлине