Произвођачи млека у Србији рекли су јуче да ће увоз млека из Чешке и Пољске, како би се надоместила несташица, бити завршни ударац домаћој производњи и сточарству. „Увоз млека је једини начин да се заташка несташица тог производа на домаћем тржишту, али и проблем који постоји у откупној цени млека. То је завршни ударац сточарству”, изјавио је за Бету власник фарме из села Скореновац код Панчева Дејан Трајковић.
Председник Србије Александар Вучић рекао је пре три дана „да има довољно млека и да се купују енормне количине, без икаквог разлога”. „Млека не може да буде довољно ако неко уђе и купи 36 литара дуготрајног млека”, рекао је Вучић и додао да 60 одсто људи који нису богати, али нису ни сиромашни, купује искључиво дуготрајно млеко и да ће „Имлек” увести 3.000 тона млека из Пољске, а „Лакталис” око 6.000 литара из Чешке, током три месеца.
Трајковић је истакао да не зна коме ће ићи разлика у цени између 120 динара, колико је, одлуком државе о ограничавању цена основних животних намирница, коштало УХТ млеко са 2,8 одсто масти, и нове, веће цене од прошле недеље од 128,99 динара по литру, као ни разлика у смањењу марже са 12 одсто на пет одсто. Он је рекао да му млекара којој продаје млеко до сада није понудила већу цену по основу тог поскупљења у малопродаји, а да и „не мора јер цене диктирају највеће млекаре ’Имлек’ и ’Сомболед’ и када оне не подигну цену, то не чине ни друге”. „Због тог проблема смо од државе месецима тражили да одреди минималну, заштитну цену млека, али нисмо добили подршку, са образложењем да не може да се меша у приватни бизнис”, рекао је Трајковић.
Власник фарме из села Наково код Кикинде Јосип Мачковић рекао је да „честита” држави на решењу да несташицу млека на домаћем тржишту „замаскира” увозом из Пољске и Чешке. „Домаћи произвођачи млека су за државу Србију небитни, не треба да постоје. Уместо да нама помогну, увозиће млеко и подстицати производњу у Пољској и Чешкој”, рекао је Мачковић. Додао је да још није добио премију која је после протеста од пре месец дана обећана и са десет динара повећана на 15 динара по литру, али само за један квартал. Истакао је да је све уверенији да „два телета треба однети у зоолошки врт да би деца могла да виде да су се говеда узгајала у Србији”. „Није решење проблема у увозу млека, већ у помоћи домаћем сточарству, јер ако се уништи, увозиће се не само млеко него и месо, а и земљиште које не може да обнови хумус без сточног ђубрива”, рекао је Мачковић.
Према подацима на основу захтева за премију, у Србији има око 25.000 фармера и запошљавају око 100.000 људи.