Београд — Србија у просеку дневно увози 80 до 100 тона сировог или прерађеног млека из региона како би надокнадила мањак у производњи, каже Саша Витошевић.
„Несташица млека већ постоји. Србија по становнику троши најмање млека у региону и било би забрињавајуће ако би се потрошња повећала јер би тада дошло до озбиљне несташице“, каже Витошевић, који је члан Удружења произвођача млека Србије.
Витошевић је рекао да се тренутно у систему производње млека, за које се добијају премије, налази 140.000 музних крава и да је годишња производња млека у Србији око 800 милиона литара.
Представник Удружења је оценио да је производња евидентно смањена јер је раније Србија могла да задовољи своје потребе, а сада увози и млеко и месо.
Витошевић сматра да ће због суше и смањења производње кабасте хране додатно бити смањен сточни фонд у Србији, али није могао да каже за колико.
Удружење произвођача млека Србије подржало је досадашње мере Владе Србије за сузбијање последица суше и помоћ пољопривреди. Они су изразили наду да ће те мере помоћи у очувању сточног фонда.
Витошевић је рекао да ће резултати мера аграрне политике бити видљиви тек за годину дана, а да ће потпуни увид у ефикасност мера бити могућ за три године.
Сточари у Србији, како је навео, чине све да смање цену производње и да повећају продуктивност.
Витошевић је подсетио да је од 1. октобра већина млекара почела да производјачима плаћа млеко екстра класе 37 до 38 динара за литар.
Како је навео, проблем пређставља то што само 40 одсто од укупне производње потпада под категорију екстра. Витошевић очекује да држава у што скорије време отвори независну референтну лабораторију за утврдјивање квалитета млека.
То ће, како је рекао Витошевић, омогућити да се млеко производјачима плаћа на основу анализа те лабораторије, а не према процени млекара, односно откупљивача.
БЕТА