Економија

Увозимо све гора возила

НИКО нема ништа против увоза половних возила, али је неопходно увести већи ред у ту област јер велики број аутомобила који нам стиже из Европе у својим земљама не би могао да прође ни технички преглед, кажу у Српској асоцијацији увозника нових аутомобила и делова.

Током ове године је увезено око 80.000 половних возила, произведених углавном између 2000. и 2006. године, а процењује се да су то возила која су, у просеку, прешла више од 200.000 километара.

– На друмовима Србије се налази 1.965.000 путничких возила, што значи да се последњих неколико година увозило око 80.000-100.000 половних и продавало око 20.000 нових аутомобила – каже др Милан Вукасовић из Српске асоцијације увозника аутомобила. – Продавци нових возила трпе нелојалну конкуренцију, јер је прописима омогућено да се увозе половњаци са “евро 3” моторима, док је еколошки стандард за нове аутомобиле “евро 6”. При томе ми плаћамо и еко-таксу од 12.000 динара по тони за разлику од увозника половних возила.

Оно што је најпроблематичније јесте стање тих половних возила. Иако је држава, која годишње инкасира на основу такси и пореза од увоза половних возила око осам милиона евра, знатно пооштрила контролу увоза ипак, несавесни увозници се довијају на разне начине не би ли остварили веће профите.

ОДЗВОНИЛО “ГОЛФУ ДВОЈКИ”

ПРОПИС да половна возила могу да се увозе са “евро 3” моторима остаће на снази све док трају преговори са ЕУ. Када Србија постане чланица ЕУ, јасно је, мораће и сама да поштује изузетно строге еко-норме.

– И сада би држава могла да разним мерама ограничи увоз кршева који нигде у Европи не могу да се региструју. Имамо примере из региона, земаља које такође нису чланице ЕУ, које су нашле начин да ову проблематику регулишу – каже Милан Белин, директор компаније “Рено-Нисан Србија”. Тако су у БиХ, где је у Сарајеву због загађења уведен пар-непар систем, прописима забранили вожњу аутомобила који имају ниске “евро стандарде” па је тако и популарни “голф двојка” протеран са улица.
Тако се продају возила без катализатора, која ваздух који удишемо чине изузетно опасним. Честице из издувних система савремених аутомобила којима се одстрани катализатор су изузетно канцерогене.

– Та возила су највећи загађивачи и она на Западу не могу да прођу технички преглед. За годину-две, ако се ништа не предузме, можда ћемо и ми морати да због загађења уведемо, попут неких градова у региону и Европи, и пар-непар систем – упозорава Борис Антић са Саобраћајног факултта у Београду.

Из половних аутомобила несавесни власници ваде и продају и ер-бегове, немају АБС систем, преправљају се још на плацевима половних возила у иностранству, тако да многи купују “мачку у џаку”.

– Ми послујемо само са овлашћеним плацевима у иностранству, конкретно у Немачкој, где је сваки такав покушај илегалне преправке возила или штеловања километраже кривично дело – каже Зоран Ранчић из једне београдске фирме која се бави увозом половних возила. – Наш савет је да, када већ купујете половно возило, обратите пажњу и на земљу порекла, а и на реноме увозника.

У удружењима техничких прегледа Србије истичу да су и они више пута упозоравали надлежне на проблеме око контроле возила и могућност регистрације и без обављања техничког прегледа возила, али да нису наишли на разумевање.

Ипак, надају се да ће нови закон о безбедности саобраћаја, који би ускоро требало да буде усвојен, знатним пооштравањем контроле рада ТП и тај проблем решити.

П. ЖИВКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!