Београд — Уколико у Србији буде донета одлука о расписивању ванредних парламентарних избора, са њима би требало одржати и референдум о ГМО, сматра Миладин Шеварлић.
Председник Друштва аграрних економиста Србије је рекао да би референдум о стављању мораторијума на промену Закона о генетички модификованим организмима, који не дозвољава њихову употребу, требало организовати истог дана са евентуалним превременим изборима, о истом трошку.
Он је напоменуо да се грађани у многим земљама на референдуму изјашњавају о ГМО, јер је то за нацију врло значајно питање.
Професор Пољопривредног факултета у Београду је казао да би мораторијум на промену Закон о ГМО требало да траје наредних 10 година и да би се у том периоду видели нови резултати истраживања о „последицама њиховог узгоја и употребе на биодиверзитет и природну средину, пољопривредне произвођаче и посебно потрошаче тих производа или њихових прерађевина“.
Шеварлић је подсетио да је Швајцарска неколико пута продужавала мораторијум по том питању и да је у тој земљи последњи пут на референдуму 56 одсто грађана било за наставак мораторијума.
„Уколико у Србији буде донета одлука о расписивању ванредних избора, било би пожељно да пре тога Скупштина Србије одржи ванредну седницу и усагласи референдумска питања о којима би народ могао да се изјасни како би будућа влада имала свеукупну народну подршку да би се убрзале реформе“, навео је Шеварлић.
Према његовим речима, то се односи на разна питања – од Устава и преговора са ЕУ до питања о проглашењу мораторијума за промену Закона о ГМО.
Танјуг
I o ulasku u EU,pa neka bude sve o jednom trošku..
Уз парлементарне изборе расписати,оГМО-о независности косова- о педерима.-о уласку у еуроазијску унију. за сада толико хвала.