Бојан Пајтић: Гласати за странке које могу да пређу цензус, у супротном – глас за СНС
Професор Правног факултета у Новом Саду Бојан Пајтић сматра да су мале шансе да актуелни председник Александар Вучић изгуби на председничким изборима, али да зато опозиција на београдским изборима има шансе да победи, односно „конституисање опозиционе већине у Београду био би велики корак напред и представљало би прву степеницу за смену режима на неким наредним изборима“. Када се ради о парламентарним изборима каже да је важно да опозиција добије више посланика него 2016. када су последњи пут учествовали на изборима, и када су имали нешто више од 60 посланика. „Оно што је важно је да се гласа за странке за које грађани процене да могу да пређу цензус, јер глас за оне који не пређу је глас за СНС“, указује Пајтић.
„Треба имати у виду да ће режим кроз систем куповања гласова, кроз ‘дисциплиновање’ запослених у јавном сектору подићи излазност“, оцењује Пајтић у Новом дану на ТВ Н1 и додаје да су избори овде увек борба Давида против Голијата.
Каже да се лидер СНС Вучић обраћа само оним бирачима који за њега гласају безусловно и нису критички оријентисани, „што иде на живце онима који нису гласачи СНС“, али се плаши „да на председничким изборима то неће бити довољно да се смени, али надам се да на београдским хоће“.
Шали се да се „председник мало прерадио и види се по одређеним његовим поступцима да није у емоционалном стању да увек изнесе терет своје функције, па му треба помоћи и сменити га“.
Процењује да режим може да достигне до два милиона гласова, а да би опозиција то успела треба да изађу сви апстиненти и „било би нужно да се не распу гласови“.
„Међу апстинентима требало би 90 одсто да буду против режима – а то није случај, многи не гласају јер немају обичај да гласају. То нису само разочарани опозициони бирачи, већ има и доста оних који би гласали за режим, али пошто је победа већ однета онда мисле да не морају да гласају“, каже Пајтић.
Сматра и да опозиционе коалиције Морамо и Уједињена Србија могу да покрену апстиненте.
Додаје да постоје четири опозиционе десне листе које су на граници цензуса, али ни све оне не желе да смене Вучића, „иначе би се ујединиле“.
„Бар две те листе неће прећи цензус и сви ти гласови ће отићи СНС и то је доказ да постоје партибрејкери више на овом десном него левом спектру“, оцењује Пајтић и додаје да постоје две ситуације – „имате политичаре који маштају о коалицији са СНС, а са друге стране странке десног центра имају шансу да преузму бираче СНС“.
„Ако хоћеш да преузмеш нечије бираче онда не можеш да идеш тврдо против њега“, наводи Пајтић.
Упитан како коментарише да се три пута више људи из дијаспоре јавило да гласа на овим изборима него на претходним, он каже да се плаши „да нам то говори, пре свега, да је број људи који одлази из земље огроман“.
„Јављају се много више они који су отишли у последњих 10 година, него они који су отишли пре 20 година. Наша дијаспора се драстично увећала за време овог режима“, оцењује Пајтић.
Вучић припрема терен да после избора уведе санкције Русији
Поводом за данас најављене седнице Савета за националну безбедност, за коју је Вучић рекао да ће на њој бити речи о судбоносним питањима у вези са Косовом и питањем Украјине, он наводи да је „свака седница судбоносна, свака конференција за штампу председника је судбоносна“ и додаје да се плаши да ту нема ничег судбоносног.
Додаје да власт фингира да не зна да је потписала Бриселски споразум којим су све надлежности Владе Србије уступљене Косову и такође покушава да анулира да је Србија гласала за осуду руске агресије на Украјину, „што је свакако негативан поен за СНС“.
„У наредним данима до избора видећемо разна глуматања, а у суштини нема ничег драматичног“, оцењује Пајтић.
Додаје да Вучић припрема терен да после избора, ако победи СНС, уведе санкције Русији, кроз стварање тензија да је Србија угрожена, „потенцирајући да има довољно брашна и осталих намирница ствара неку панику да се припрема некакав глобални сукоб у којем би се Србија могла наћи, да би 4. априла рекао – увели смо санкције, али избегли смо рат“.
Оцењује да је све то „застрашивање грађана, што је потпуно недопустиво“.
„Ми смо слаба демократија, држава у којој не постоје институције. Ми смо заправо једна фрагилна демократија, а сада нисмо ни демократија, већ аутократија. Да бисмо дошли у ситуацију да се граде институције, морамо прво на изборима да сменимо ову власт“, поручује Пајтић.
Коментаришући брзи воз од Београда до Новог Сада каже да је измештањем београдске главне железничке станице у Прокоп анулиран тај брзи воз.
„Сигурно је боље имати бржи него спорији воз, али је дефинитивно измештање главне железничке станице обесмислило све, јер смо тиме опет на истом“, сматра Пајтић.