РЕДОВНЕ биолошке, бактериолошке и физичко-хемијске анализе Завода за јавно здравље, које обухватају 14 контролисаних параметара, показују да је ужичка “чесмовача” исправна. Ипак, од јануара 2014, од када овдашњи “Водовод” у поступку прераде воде користи и хлор-диоксид, грађани сумњају да ово једињење скида биофилм и површински слој са дотрајалих цеви, што може довести до здравствених проблема. Да ли су та страховања оправдана, могло би се показати проширеним анализама такозваног В обима, које су последњи пут урађене пре више од две године.
– Лане смо за хлор-диоксид потрошили 13, а ове 25 милиона динара, с тим што дозирање зависи од параметара сирове воде – каже директор “Водовода” Душко Љујић, а технолог Јеленко Курћубић сматра да проширене анализе нису неопходне.
Каже, у цевима ужичког водовода нема ни трунке биофилма који би се могао разградити, па ће анализе “В обима” урадити тек када то, сходно закону, дође на ред.
У недостатку поузданих информација, грађани сумњају у исправност и готово свакодневно се жале на необичан мирис и укус воде.
Иначе, поверење у беспрекорне цеви недавно се показало као неосновано, јер је само један дотрајали магистрални вод пуцао пет пута, па се – осим тога што о стању мреже деценијама нико није бринуо – сазнало и да је азбестним цевима истекао рок трајања. Водопривредни институт “Јарослав Черни” је одмах доставио понуду по којој је за реконструкцију 4,7 километара цевовода потребно око два милиона евра, а из “Водовода” – уз прихватање чињенице да је реконструкција неизбежна – најављују да ће цену покушати да смање расписивањем тендера.
При томе, у Ужицу је потребно хитно заменити укупно 51 километар азбестних цеви, и за тај посао ће, судећи по предрачуну, за непуних 5.000 метара бити потребне дестине милиона евра. Док се тај новац не обезбеди, извесно је да “Водовод” у овој години већ бележи губитак од око 50 милиона динара.
ПРОЦЕДУРА
– ПРОШИРЕНЕ анализе “В обима” су последњи пут урађене пре две године, када је почело коришћење хлор-диоксида. Ванредна испитивања могу тражити “Водовод” или Санитарна инспекција, али се до сада нико није огласио – објашњава др Оливера Јањић из ужичког Завода за јавно здравље.
Н. ЈАНКОВИЋ, Новости