Србија

Ужице као српска Бијафра, 70.000 људи пије воду из цистерни

ДА се овако шта може догодити, Ужичани никада нису ни помишљали: град Ужице из акумулације Врутци, широке 12 километара, има 55 милиона кубика воде, што је довољно за снабдевање региона, а овдашња „чесмовача“ је деценијама била најквалитетнија у држави, али у четвртак, усред зиме, због прекомерног размножавања и цветања алге цијанобактер – око 70.000 људи остало је без воде за пиће, кување, па и прање посуђа. 

У петак је из Завода за јавно здравље стигла једна добра и једна лоша вест.

– Анализа из „Батута“ потврђује присуство алги цијанобактер и вода је неисправна, али на срећу, у пијаћој води нема „микроцистина“, по здравље људи најопаснијег продукта њиховог разлагања. То значи да су грађани који су пили воду од узорковања 23. децембра до проглашења забране у четвртак, безбедни. Забрана коришћења је на снази – рекла је др Оливера Јањић из Завода за јавно здравље.

Постоје и други, мање опасни продукти разлагања бактерија, па ће узорци бити прослеђени у иностранство.

У Дому здравља нема повећања броја пацијената са симптомима тровања водом.

Испоставило се да Ужице нема сопствене цистерне за транспорт пијаће воде. Ипак, 15 стационарних возила, заједно са 7.200 литара флаширане воде, распоређено је у вртиће, школе, у Општу болницу и домове здравља. Цистерне су пристигле из Чачка, Ариља, Пожеге, Горњег Милановца, Чајетине, Краљева, чак и из Вишеграда. 

– Зар су нам вода и ваздух најважнији – шеретски Ере описују стање у које су запали. – Пићемо ракију или ћемо је трампити за воду.

За хумор нема места у градском штабу за кризне ситуације.
– Нема места за панику. Узорци воде са алтернативних изворишта, који дуго нису коришћени, послати су на анализе. Разматрамо њихово активирање, као и додатни третман воде у фабрици на Церовића брду. Засада, на располагању су нам ипак само цистерне – каже Видоје Дрндаревић, заменик градоначелника. – Извесно је да ће криза трајати више дана, а колико, то сада нико не може рећи.

Грађани се прилагођавају ванредном стању.

– Мислим да у мојој породици можемо живети са десет до двадесет литара пијаће воде дневно, а толико се може обезбедити из цистерни – каже Милица Вазмер, док чека у реду.

Грађани питају зашто надлежни нису правовемено реаговали, када се цео град већ две недеље пита шта није у реду с Врутцима?

– Вода из славина може се користити за одржавање личне хигијене, купање, туширање, прање зуба и у санитарно-техничке сврхе – кажу у Заводу за јавно здравље.

Други дан кризе, Ере су преживеле.

– Покушавамо да оспособимо алтернативне изворе, упоредо разматрамо решења за санацију Врутака. Вода из акумулације ће највероватније прво бити испуштена – каже Драган Симић, директор ужичког „Водовода“.

ДЕЛУЈЕ НА ЈЕТРУ

ИНСТИТУТ за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ саопштио је да дуготрајна изложеност цијанотоксину – токсину из алги које зими цветају у води, може изазвати иритацију коже и слузокоже и могу деловати токсично на јетру и нервни систем. Они су нагласили да су сви одговорни субјекти добили препоруке за обезбеђивање здравствено безбедне воде за пиће из алтернативних извора.

ШЛЕПЕРИ НАПУНИЛИ РАФОВЕ

У ЧЕТВРТАК увече сва флаширана вода је „планула“. У петак су сви рафови попуњени. Само је неколико мањих продавница удвостручило цену воде, али су брзо одустали од намере да се на брзину „опаре“.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Zanimljivo koliko se na sličan problem koji se dešava u deset sela somborske opštine drukčije gleda i uopšte nema ovolikog publiciteta. Tamo je voda zagađena Arsenom i mesecima građani moraju da piju vodu iz cisterni ili flaširanu koju kupuju.

  2. Da li će vojska i nama u Zrenjaninu da napravi nekekev cevovod, pa da i mi dobijemo ispravnu vodu za piće ? Ovo je neverovetno, u Zrenjaninu je voda za piće neispravna deset godina i to više niko i nesopminje. Kada se pojavio problem u Užicu odmah su se svi uključili u rešavanje problema (Vučić,vojska…). Mi godinama sami tražimo rešenje. Gde je pomoć države? Muka mi je više da slušam o algama u Užicu. Šta smo mi u Zrenjaninu, građani drugog ili petog reda? Ja deset godina donosim vodu za piće iz Sremskih Karlovaca (sa javne česme). Šta mislite koliko to košta? A pri tom ovo činim jer je duplo jeftinije nego da kupujem flaširanu vodu. Bio bi red da vi iz medija bar spomenete i vodu u Zrenjaninu. Možda se onda neko seti i nas.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!