Политика

Уживајте у новом паковању жутог ЕУ пролива

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић поручио је данас у Вашингтону да приступање ЕУ остаје главни циљ српских власти, и поред тога што је свестан да је популарност Уније сада на најнижој тачки у Србији, истакавши да ће нова власт, за разлику од претходне, оно што договори око Косова и учинити и да је треба ценити по делима а не према обећањима.

Вучић је на почетку свог дводневог боравка у америчкој престоници, у Конгресу САД одржао предавање на тему европских интеграција Србије, што је изазвало велику пажњу више сенатора и конгресмена, амбасадора акредитованих у Вашингтону и директора најзначајних лобистичких и “тинк тенк” организација.

Брифингу су између осталих присуствовали сенаторка из Њу Хемпшира Џин Ссахин, која је и председавајућа поткомитета за Европу у Конгресу, конгресмен из Индијане Ден Бартон, као и шефови кабинета скоро свих конгресмена који су чланови Одбора за спољне послове, уз двадесетак амбасадора, укључујући и амбасадора Србије Владимира Петровића.

ТРГОВИНА Он је казао да је било одлука ЕУ које нису биле фер према Србији, али је додао да се истовремено не сме заборавити да је Унија са 56 одсто трговинске размене највећи партнер Србије.

Говорећи у пуној сали конгресног центра, Вучић је истакао да ће Влада Србија учинити све да у марту или јуну следеће године добије датум почетка преговора са ЕУ, а да већ сада у децембру очекује веома позитиван извештај Европске комисије.

“Такав извештај би смањио тензије у Србији и помогао би да превазиђемо препреке које су испред нас”, рекао је потпредседник владе, додавши да је свестан да је популарност ЕУ у Србији сада на најнижој тачки.

Према његовим речима, перцепција у јавности је таква због питања Косова, много прича претходне власти о европским интеграцијама а мало тога учињеног за грађане по том питању, као и због експлоатисања те идеје у ранијем периоду.

“И поред тога наш циљ се није променио и ЕУ остаје један од наших најважнијих циљева. Наравно, свесни смо да истовремено морамо да побољшамо свакодневни живот наших људи”, рекао је Вучић у обраћању конгресменима.

Вучић је најавио и доношење нових закона у Србији, којима ће бити олакшано улагање и пословање, као и стварање бољег бизнис окружења. Он је такође рекао и да се води, као и да ће се наставити са оштром борбом против корупције и организованог криминала, најавивши за крај јануара или почетак фебруара, усвајање нове стратегије у складу са правилима ЕУ.

Потпредседник владе је током једноипочасовног брифинга говорио и о питању Косова, истакавши да ниједна српска влада неће признати Косово, уз оцену да је нова влада спремна да разговара са Приштином.

Он је рекао да нема илузије да су Срби са севера Косова за споразум о интегрисаном управљању прелазима.

“Ја знам да је 100 одсто Срба против тога и ту не говорим о два одсто криминалаца или шверцера, већ о народу који тамо живи. Бићу искрен, није лако да испунимо оно што је већ договорено, али ћемо за разлику од наших претходника оно што кажемо и урадити. У томе је разлика између нас и њих”, додао је Вучић, поновивши да нема признања Косова.

Он је казао да ће споразум почети да се примењује од 10. децембра.

Када је дошао ред на питања, јавио се представник Албанско-америчког националног комитета из Вашингтона, који је устврдио да се на северу Косова налази хиљаду агената српске полиције, запитавши Вучића зашто Србија одмах не призна Косово, уз оцену да би то било најбоље за регион, пошто то траже ЕУ и Америка.

ДЕЈТОН Он је казао и да Србија поштује у потпуности територијални интегритет Босне и Херцеговине, као и Дејтонски споразум. Потпредседник владе Вучић је дописнику Тањуга рекао да се пре брифинга састао са конгресменом из Тексаса Тедом Поом, који је и председавајући српског Кокуса у Конгресу, захваливши му се на подршци коју пружа Србији у представничком дому.

“У потпуности се не слажем са вашим оценама. Србија неће згазити свој Устав због добијања датума преговора и у Бриселу никада нисмо чули да се тражи признање. Током разговора је од Приштине такође тражено да начини уступке и тако дијалог и треба да функционише”, одговорио му је Вучић.

Једно од питања тицало се и ослобађајуће пресуде хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, и зашто се та пресуда коментарише у Србији.

“Тиче нас се јер је у питању највеће етничко чишћење извршено после Другог светског рата, пошто је 250 хиљада Срба протерано. Мора да се сазна ко је одговоран за то и за убиство 1.500 људи током акције ‘Олуја'”, истакао је званичник Србије, говорећи пред амбасадором Хрватске Јошком Паром који је седео у првом реду.

Вучић је додао да Србија и поред свега тога сматра да односи треба да се побољшају и да ће влада одговорно радити на регионалној стабилности.

Вучић је оценио да у разговорима које води у Вашингтону види да се многе ствари отварају и гледају боље него што је то случај био раније.

“Ми морамо да радимо много више, пошто немамо лобистичке групе које имају сви други из региона, да бисмо бар успели да се изједначимо у ономе што су други до сада урадили”, додао је он.

Вучић је казао да је задовољан данашњим разговорима и одржаним брифингом.

“Слободно сам рекао шта мислимо да радимо, шта људи у Србији мисле о ЕУ и нико није правио никакав проблем. Оно што мислим о Хашком трибуналу рекао сам и пред хрватским амбасадором, јер ми морамо да се боримо за своју земљу”, истакао је потпредседник владе.

Он је навео и да је од сенаторке Ссахин добио обећање да ће помоћи што више може Србији.

Вучић данас поподне по америчком времену наставља разговоре у Вашингтону, а за сутра је предвиђен сусрет са државним секретаром за одбрану Леоном Панетом.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!