ВАЉЕВО – У конкуренцији 200 пројеката, на конкурсу Националног форума за „зелене идеје“, промоцију одрживог развоја и органске производње, победили су супружници Грујичић: Рада (26) и Никола (29), из Жабара надомак града на Колубари. Њихов пројекат производње органских јаја, те хране за кокошке убедљиво је проглашен најбољим, па су освојили 7.000 долара и право да учествују на конкурсу вишег ранга.
Грујичићи се, иначе, већ четири године – на четири и по хектара плаца у селу Осечина, крај истоимене варошице – баве органском производњом кромпира, пасуља, шаргарепе, лука, кукуруза, шљива… Воће и поврће узгајено без хемијских средстава продају на органској пијаци у Београду, или појединачним купцима који желе да се хране здраво.
На имању у Жабарима, од пре неколико месеци, гаје 150 кока носиља, аутохтоних раса ленгхорн, амрок и сребрна италијанка, насталих пре више од једног века. Кокошке ових раса прилагођене су, кажу, животу у природним условима, отпорне су на климатске промене, односно хладноћу, те максимално користе земљиште и окружење за исхрану, због чега им је потребно веома мало органске хране. Од ових кока Грујичићи очекују прва органска јаја, за којима, истичу, већ влада велика тражња…
– Органска јаја не садрже хормоне раста и антибиотике, а у храни коју су коке јеле није било пестицида – каже Никола Грујичић. – Стога, она имају потпуно другачији укус и мирис, компактније жуманце и нутритивну вредност до пет пута већу него она произведена на фарми.
Због свега тога, вредни супружници планирају да јато повећају на чак хиљаду носиља. Дневно очекују до 800 јаја, а средства од награде планирају да уложе у набавку кока, адаптацију постојећег објекта, те за специјалну комору у којој ће складиштити „готов производ“.
– Намеравамо да и на имању у селу Осечина гајимо искључиво органску храну за коке, односно кукуруз и просо – кажу Грујичићи. – Ако објекат довршимо до краја ове, велико јато нових кока прва органска јаја пронеће у јулу идуће године. Касније ћемо сами селектирати живину, да кокоши изводе пилиће, одгајају их и проширују јато.
ПОРОДИЧНА ПЕРСПЕКТИВА
– СУПРУГА и ја завршили смо Пољопривредну школу у Ваљеву и обоје смо техничари хортикултуре – каже Никола. – Живели смо у центру града, опробали се у мноштву послова, а онда одлучили да живимо и радимо у на имању у Жабарима, у некадашњој породичној викендици. Верујемо да производња здраве, органске хране може да обезбеди солидну економску сигурност и нама, и нашим ћеркама Анђелини, Софији и Исидори.
Б. Пузовић, Новости