Хелм

Ванредни избори у Македонији све извеснији

Након трећег дана дебате у македонском парламенту све су мањи изгледи да би власт и опозиција могли да постигну било какав договор о уставним променама у складу са Преспанским споразумом о промени имена те бивше југословенске републике у Република Северна Македонија.

Нови ванредни парламентарни избори у Македонији стога постају све извеснији, сматрају стручњаци.

Да је опозиција остала чврсто при ставу да је за њих споразум са Грчком неприхватљив јасно је и из одговора који је лидер ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упутио данас америчком званичнику Весу Мичелу.

Мицкоски је, наиме, Мичелу поручио да је за ВМРО-ДПМНЕ неприхватљив његов захтев да подрже Преспански споразум.

Мичелу је поручио и да за пропаст Преспанског споразума ње одговорна опозиција, већ влада Зорана Заева.

Владајућа Социјалдемократска партија Македоније, премијера Заева, оштро је данас реаговала на такав одговор Мицкоског.

У саопштењу СДСМ се наводи да је Мицкоски у очима демократског света “срамота за Македонију”, као и да се не разликује од свог претходника и бившег премијера Македоније Николе Груевског.

У СДСМ кажу да је очигледно да Мицкоски има проблем са чланством Македоније у ЕУ и НАТО.

“Ако наставе да блокирају будућност Македоније у наредних неколико дана, парламентарна већина ће расписати ванредне парламентарне изборе”, поручују из владајуће странке.

Такође, раније данас посланичка група ВМРО-ДПМНЕ одлучила је да се искључи из парламентарне дебате о уставним променама, јер сматра да она постаје бесмислена с обзиром на то да је и неуспели референдум показао да су грађани против промене имена те бивше југословенске републике у Република Северна Македонија.

Прва жртва Преспанског споразума је грчки министар спољних послова Никос Коцијас, који је, након сукоба у влади са министром одбране Паносом Каменосом због тог споразума, поднео оставку. Премијер Алексис Ципрас је ту оставку раније данас прихватио.

Каменос, који је и лидер странке Независни Грци, мање чланице владајуће колаиције у Грчкој, се такође противи усвајању Преспанског споразума.

Коцијас је, иначе, потписник Преспанског споразума с грчке стране, док је с македонске споразум потписао његов тадашњи колега Никола Димитров.

Након што је прихватио оставку Коцијаса, Ципрас је новинарима рекао да је позвао парламентарне странке у Македонији да гласају за споразум, јер, како је поручио, Грчка неће дозволити чланство те бивше југословенске републике ни у једној међународној организији под именом “Република Македонија”.

Вестионлине, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!