Европа

Варуфакис разбио Тројку

Нови министар финансија Грчке Јанис Варуфакис изјавио је да се његова земља више неће повиновати диктату Тројке (ЕУ-Међународни монетарни фонд-Европска централна Банка) те да ће Атина одсад преговарати директно с челницима институција Европске уније и Међународног монетарног фонда.

Варуфакис је додао и да његова влада нема намеру да затражи продужење програма финансијске помоћи у финансирању јавног дуга.

На заједничкој конференцији председника еврогрупе Јерун Дејселблум и министра Варуфакиса било је у најмању руку непријатно. Варуфакис је јасно поручио да су грађани поручили на изборима да не желе више штедњу и да нова влада нема мандат грађана да настави преговоре с Тројком.

– Постоји велика разлика између институција ЕУ и Европске централне банке и ММФ-а. Ми смо већ започели разговоре с њима и сматрамо их нашим партнерима – рекао је Варуфакис.

Јерун Дејселблум је био шокиран оним што је чуо, на крају састанка, уз не баш званично руковање шеф Еврогрупе рекао је новом грчком министру Варуфакису:
– Убио си Тројку.

Варуфакис је имао спреман одговор:
– То је твој проблем.

Амерички економиста и нобеловац Пол Кругман сматра да је политика Сиризе сасвим очекивана и оправдана.

Одмах да напусте евро

Немачки финансијски експерти Матијас Вејк и Марк Фридрих сматрају да још само радикални курс може да помогне презадуженој земљи. Они сматрају да постоје две могућности. Или ће Грчка отписом дугова и вечитом трансфер-унијом и даље да вегетира и пропада, или ће прогласити национални банкрот. Грчка мора одмах да напусти евро, што би могло довести до погоршања, али ће на дужи рок помоћи земљи.

– Да бисмо разумели политички земљотрес који се одиграо у Грчкој, треба се вратити у мај 2010. и стендбај аранжман Грчке са ММФ-ом, под чијим надзором су чланови такозване Тројке продужили рок отплате грчких дугова у замену за пакет штедње и реформи. То је значајан документ, у најгорем смислу. Преко наизглед разумног и реалистичног предлога, Тројка је продавала економску фантазију, а грађани Грчке су је куповали и плаћали њену високу цену – наводи Кругман.

По економским прогнозама овог аранжмана, мере штедње је требало да имају занемарљив утицај на раст и запосленост. Када је договор постигнут, Грчка је већ била у рецесији, али је предвиђано заустављање пада, стезање каиша 2011. и опоравак од 2012. Предвиђало се да ће незапосленост и даље значајно расти, од 9,4 одсто у 2009. до скоро 15 одсто у 2012, али да ће онда почети убрзано да опада.

– Оно што се десило била је економска ноћна мора. Уместо да се 2011. заврши, грчка рецесија је добила на убрзању. Дно није дотакнуто све до 2014, а до тада је земља прошла кроз потпуну депресију са незапосленошћу од укупно 28 одсто, од чега скоро 60 одсто младих. Грчки дугови су у горем стању него пре почетка програма. Грчка влада преко пореза убира већи део бдп него пре, али је он сам рапидно пао и укупни приход од пореза је смањен. Пад бдп је изазвао и кључни фискални поремећај, однос дуга према бдп је порастао. Будући да је Ципрас победио, и то убедљиво, европски званичници би требало да се уздрже од позива на одговорност и наставак свог програма. Они су изгубили кредибилитет за то, а програм који су наметнули Грчкој никада није ваљао. Није било начина да он успе – закључује Кругман.

 

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. – Оно што се десило била је економска ноћна мора. Уместо да се 2011. заврши, грчка рецесија је добила на убрзању. Дно није дотакнуто све до 2014, а до тада је земља прошла кроз потпуну депресију са незапосленошћу од укупно 28 одсто, од чега скоро 60 одсто младих. Грчки дугови су у горем стању него пре почетка програма. Грчка влада преко пореза убира већи део бдп него пре, али је он сам рапидно пао и укупни приход од пореза је смањен. Пад бдп је изазвао и кључни фискални поремећај, однос дуга према бдп је порастао. Будући да је Ципрас победио, и то убедљиво, европски званичници би требало да се уздрже од позива на одговорност и наставак свог програма. Они су изгубили кредибилитет за то, а програм који су наметнули Грчкој никада није ваљао. Није било начина да он успе – закључује Кругман.

  2. – Оно што се десило била је економска ноћна мора. Уместо да се 2011. заврши, грчка рецесија је добила на убрзању. Дно није дотакнуто све до 2014, а до тада је земља прошла кроз потпуну депресију са незапосленошћу од укупно 28 одсто, од чега скоро 60 одсто младих. Грчки дугови су у горем стању него пре почетка програма. Грчка влада преко пореза убира већи део бдп него пре, али је он сам рапидно пао и укупни приход од пореза је смањен. Пад бдп је изазвао и кључни фискални поремећај, однос дуга према бдп је порастао. Будући да је Ципрас победио, и то убедљиво, европски званичници би требало да се уздрже од позива на одговорност и наставак свог програма. Они су изгубили кредибилитет за то, а програм који су наметнули Грчкој никада није ваљао. Није било начина да он успе – закључује Кругман.

  3. – Оно што се десило била је економска ноћна мора. Уместо да се 2011. заврши, грчка рецесија је добила на убрзању. Дно није дотакнуто све до 2014, а до тада је земља прошла кроз потпуну депресију са незапосленошћу од укупно 28 одсто, од чега скоро 60 одсто младих. Грчки дугови су у горем стању него пре почетка програма. Грчка влада преко пореза убира већи део бдп него пре, али је он сам рапидно пао и укупни приход од пореза је смањен. Пад бдп је изазвао и кључни фискални поремећај, однос дуга према бдп је порастао. Будући да је Ципрас победио, и то убедљиво, европски званичници би требало да се уздрже од позива на одговорност и наставак свог програма. Они су изгубили кредибилитет за то, а програм који су наметнули Грчкој никада није ваљао. Није било начина да он успе – закључује Кругман.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!