Свет

Ватромет победе над Невом

26.01.2013. –

27. јануара се навршава 69 година од дана потпуног скидања блокаде Лењинграда. Овај велики датум је у Русији проглашен за Дан војне славе. Хитлеровска опсада је трајала 900 дана и ноћи. За све ово време град је у непријатељском окружењу живео, радио и борио се. Без обзира на пуцњаву, бомбардовање, нељудску глад и страшне мразеве Лењинград је издржао и победио.

Битка за Лењинград је била најдужа у годинама Другог светског рата. Хитлер је хтео да сравни град са земљом. Блокада која је успостављена од јесени 1941. године, однела је животе око милион грађана. Цела земља, а и цео свет су пратили јуначки подвиг Лењинграђана. Продор војника с Лењинградског и Волховског фронта почео је у јануару 1943. године. Блокада је прекинута, али је у потпуности укинута тек 27. јануара 1944. године. У току борби за град на Неви уништено је 50 немачких дивизија, каже стручњак Института за општу историју РАН Михаил Мјахков.

– Подвиг Лењинграда и жртве Лењинграда никад не смеју заборавити ни наша, ни следеће генерације. Лењинград је био острво које је практично повезивало немачку војску на целом северном крилу совјетско-немачког фронта. Ма шта да се данас прича, пад овог града је могао имати ефекат домина и пада целог фронта. А 1941. године можда је могао довести и до освајања Москве. Зато је одбрана Лењинграда имала како морално-политички, тако и строго војни значај. Много је написано у вези са скидањем блокаде Лењинграда, али су ми најближи, наравно, стихови познате песникиње Вере Инбер, која је написала: „Загрмео је страшни лењингрдски суд.“ Овај суд је за Лењинград загрмео управо у јануару 1944. године кад смо се практично осветили за сву несрећу и бол који су немачко-фашистички освајачи нанели нашој земљи у току Великог отаџбинског рата.

Меморијалне манифестације у граду на Неви одржавају се у току целог јануара. Ових дана има посебно много захтева за посету Музеја-националног парка „ Пробој Лењинградске блокаде“, каже старији научни сарадник музеја Тамара Прудњикова.

– Велики број људи долази из Петербурга и области. И ђака, и ветерана –навала је јако велика. Поводом два датума – пробоја и скидања блокаде – такође је уприличена изложба, која се приказује у Пионирској 1. Изложба уметника-графичара. Право на прво излагање има наш музеј. Део радова се налази у Музеју одбране Лењинграда. За изложбу се такође треба пријавити. То су и ђаци и предшколци и просто индивидуалне посете.

27. јануара свечаности у Санкт-Петербургу по традицији почињу од митинга на Невском проспекту код зграде број 14. На њеном зиду се из времена блокаде сачувао упозоравајући натпис: „Грађани! Приликом артиљеријске паљбе ова страна улице је најопаснија.“ Сећању на погинуле посвећена је церемонија полагања венаца на Пискарјовском меморијалном гробљу и другим местима братских гробова становника и бранилаца невске тврђаве. У храму Свих светих који су у Руској земљи заблистали служи се парастос. По традицији, у Великој концертној сали „Октјабрска“ биће одржан празнични концерт за ветеране. А увече ће, као и пре 69 година, над Невом загрмети празнични ватромет.

Михаил Аристов,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!