Белгијски премијер Александер Де Кро изрекао је песимистичну прогнозу за Европу. “Идућих пет до десет зима биће тешке. Бројни сектори се тешко носе с високим ценама енергије. Пажљиво то посматрамо, али морамо бити транспарентни – месеци који долазе биће тешки, зиме које долазе биће тешке”, рекао је премијер Белгије.
Европљани се већ припремају за тешку зиму јер неће бити довољно гаса из Русије.
Прва на удару била је Летонија, која од јула више нема руски гас, преноси Бизнис инсајдер.
“Цене енергије толико су велике да смо се искључили с градског гасовода и инсталирали властити бојлер. То је јефтиније од заједничке топле воде”, рекао је Јунс Ратиникс, становник града Резекне, недалеко од руске границе.
Осим за Летонију, вентил за руски гас већ је заврнут и за Бугарску, Данску, Финску, Холандију и Пољску. Доток гаса и у другим европским земљама све је слабији, у јулу је био 70 одсто мањи него пре годину дана у истом периоду, преноси АФП.
Мање испоруке подигле су цену гаса у небеса, а прати је цена струје јер многе термоелектране раде на гас. Нафта је такође поскупела.
Европа је у епицентру кризе. Гас је толико битан – нарочито у земљама попут Немачке, чија тешка индустрија је од њега веома зависна – па је изузет из европских санкција, док су угаљ и нафта под ембаргом.
Операција термостат
Већ увелико смањен доток гаса путем јако важног гасовода Северни ток између Русије и Немачке “флуктуираће између нуле и 20 посто капацитета наредних месеци, што ће проузроковати рецесију у Европи током предстојеће зиме”, прогнозира Мет Оксенфорд из Economist Intelligence Unita.
У случају несташице власти ће прво обуставити снабдевање неких предузећа. У Француској и Немачкој владе управо одлучују која ће прво бити “жртвована”. Али и потрошачи који се греју или кувају на гас такође су позвани на штедњу енергије, а Брисел тражи од 27 држава чланица да за 15 посто смање потрошњу гаса.
Италија је пролетос покренула “Операцију термостат” у циљу смањења грејања и климатизације у школама и телима јавне управе. Ту иницијативу спроводе и Шпанија и Немачка.
У Немачкој је покренута кампања која подстиче смањење климатизације, давање предности јавном превозу или набавке тушева који мање троши воду, а многи градови смањили су температуру у базенима и штеде на јавној расвети.