Предложена измена Закона о ПИО која предвиђа да Влада Србије, без унапред јасно дефинисаних правила повећава примања најстаријих, у зависности од могућности земље је неуобичајено решење, које се примењује углавном у најнеразвијенијим афричким земљама, оценили су економисти.
Србија је у последњих десет година имала више модела усклађивања пензија, а последњи је да су се пензије усклађивале два пута годишње – 1. априла и 1. октобра, са растом цена на мало и бруто домаћег производа (БДП).
Професор на Економском факултету у Београду Милојко Арсић каже да систем исплате пензија треба да се уреди јер је у последњих десет година често мењан и упркос томе није поштован.
– Правила по којима ће се усклађивати пензије треба да се пропишу унапред јер и у ЕУ од 28 држава 26 усклађују пензије са растом цена и зарада или најчешће комбиновано – рекао је Арсић.
Он је додао да правила за одређивање пензије не постоје само у Литванији, Ирској и најнеразвијенијим афричким земљама већ се утврђују ад хок, зависно од потреба тренутка. „Повећање пензија ад хок, како је рекао, није добро решење због неизвесности, а оставља простор и за манипулације и грешке“, рекао је Арсић.
Манипулације повећањем пензија могуће су, према његовим речима, уочи избора или у одређеним осетљивим политичким тренуцима. „Одређивање пензија без унапред утврђених правила отвара могућност за грешку да се пензије повећају у време привредне експанзије, а да када се појави криза држава не може да их исплати у том износу“, рекао је Арсић.
Најбоље решење је, како је рекао Арсић, да се пензије обрачунавају према расту цена, јер се тако чувају од обезвређивања, и расту плата, јер на тај начин и „пензионери учествују у плодовима напретка друштва“. Додао је да је најприхватљивији модел да примања најстарије популације расту брже од раста цена, а спорије од раста зарада и да се усклађују једном годишње јер је инфлација ниска и стабилна у односу на ранији период када су примања пензионера, због високе инфлције, усклађивана два пута годишње.
Професор на Факултету за економију, финансије и администрацију ФЕФА Гордана Матковић рекла је да усклађивање пензија са растом БДП у ствари уграђивање у Закон о пензијском и инвалидском осигурању одредбе која је већ предвиђена Законом о буџетском систему из 2014. године, да ушешће пензија у БДП не може да буде веће од 11 одсто.
Да ли ће Србија морати да врати пензионерима 700 милиона евра?
– Усклађивање пензија са растом БДП може да буде стратешки оквир за одређивање примања пензионера, али у уређеним земљама је јасно утврђен начин индексирања, у складу са растом зарада и трошкова живота – рекла је Матковић.
Влада Србије, према њеним речима, изабрала је неуобичајено решење кроз дискреционо право да одлучи када ће и колико повећати примања најстаријих. Додала је да таква врста преседана смањује поверење у пензиони систем и може да смањи уплате доприноса и приходе ПИО фонда.
б92.нет
Dokle vise izivljavanje na penzionerima i nad njihovim stecenim pravima!
Sve dok budemo cutali i dozvoljavali da ova saka smeca, jalovih pedera i pederusa upravlja nasim zivotima.
Усклађивање пензија, које се заговара da o свему одлучује похлепна власт, има га још у најсиромашнијим земаљамa Aфрике. Такође, и наш стандар је на нивоу тих земаља. Ово иживљавањи над пензионерима и над њиховим, радом, стеченим правима одлучују они који немају рад у привреди ни дан, али зато у крађи и другим деликвентним радњама имају сео животни век. Пензионери сагните главу и нека вам раде шта умеју и знају, на вашу штету. Ви само гласајте за њих, а биће вам боље, када вас спаси Св. Петар. Само чекајте!