Србија

ВЕЋЕ ПЛАТЕ! Председнику и премијерки 300.000 динара, посланицима 2.000 ЕВРА МЕСЕЧНО!

Плата министра у Влади Србије, уместо 85.000 динара, или посланика, који сада зарађује 70.000 динара, треба да износи између 250.000 и 275.000 динара.

Ове цифре су резултат предлога Фискалног савета за коефицијенте по којима би се обрачунавале основне зараде за карактеристична радна места у државном сектору. Према таквом предлогу реформе зарада у државном сектору, месечна зарада премијера и председника била би 300.000 динара уместо актуелних 100.000 и 125.000 динара. Такође, зараде лекара и просветних радника биле би веће, па би се њихова примања, у зависности од радног места, повећала и на 110.000 динара. Како се наводи у овој анализи, сви запослени у општој држави требало би да буду укључени у јединствен системски закон о зарадама. Установљено је да се у Србији зараде утврђују без објективних критеријума, а на основу више десетина различитих основица и стотина коефицијената.

– Последице тога су различите зараде за исти рад и једнаке плате за различите послове. Зараде у државном сектору утврђују се на основу дугачке листе секторских закона и Владиних уредаба и закључака. Према нашој анализи, формирају их чак 23 различите основице, више од 500 основних коефицијената и више од 200 додатака на основну плату – наводи Савет.

Како наглашавају, потпуно су нарушени односи између зарада у различитим деловима државног сектора и унутар њих, тако да се за иста занимања и рад исплаћују зараде које се разликују и до 70 одсто. Као добру илустрацију неуређености постојећег система зарада они наводе да је зарада библиотекара већа од зараде наставника, или самостални саветник у државној управи има исту зараду као универзитетски професори.

Фискални савет наводи да би се јединственим системским законом о зарадама трајно регулисало да за запослене у свим секторима важе исти и објективни критеријуми за формирање њихових зарада. Тако би се, како истичу, избегло да се посебним секторским прописима дају веће привилегије само одређеним групама, као нпр. превисоке просечне зараде у МУП-у и мање зараде запослених у здравству.

Према мишљењу Фискалног савета, однос најниже и највеће основне зараде запослених у општој држави требало би да износи 1:12.

– Оваква пракса се већ успешно примењује у неким земљама ЕУ и региона. Друго, овако постављен распон обезбеђује довољно високе зараде за најодговорније и најстручније послове у земљи и истовремено поставља јасну границу до ког је нивоа могуће највеће повећање зарада из буџета – наводи се у овој анализи.

Такође, Фискални савет наглашава да за радна места за које су опис посла, стручна спрема, искуство и друге карактеристике једнаке нема разлога да постоје разлике у зарадама.

– У постојећем систему то није случај. Зарада правника знатно варира у зависности од сектора опште државе у ком ради. Административно особље у МУП-у има посебне додатке на зараду који би требало да важе само за униформисана лица – истиче се у анализи Савета.

Раст од шест одсто у 2019.

Анализа Фискалног савета показује да позитивни економски трендови омогућавају да се у 2019. зараде у општој држави повећају за пет до шест одсто.

– Економски оправдано и правично је да плате у здравству порасту изнад просека, а плате у МУП-у испод просека. На пример, добро решење било би да плате у здравству порасту седам одсто, у просвети шест одсто, а у МУП-у за два до три одсто – наводи Фискални савет.

Слађана Гаврић, Блиц.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!