Београд — Евентуално повећање стопе пореза на додату вредност (ПДВ) у Србији не мора да допринесе и већим приходима од тог пореза.
Повећање ПДВ ће условити пад куповне моћи становништва и смањење потражње, сматра директор Пореске управе (ПУ) Драгутин Радосављевић.
Евентуално повећање стопе ПДВ са 18 на 22 одсто о којем се ових дана говори, сигурно ће условити пад куповне моћи становништва, јер ће раст ПДВ проузроковати поскупљење роба и услуга.
Уколико паралелно дође до замрзавања плата и пензија, то ће смањити куповну моћ становништва, због чега би, по Радосављевићу, требало да буде направљена анализа, којом би се утврдило колики ће бити стварни ефекат повећања стопе ПДВ на повећање прихода по основу тог пореза.
Фискални савет је пре неколико дана предложио да би Србија већ у овој години могла да упадне у кризу јавног дуга, уколико не предузме одговарајуће мере као што су замрзавање плата и пензија, пореска реформа, која уклучује и повећање ПДВ на 22 одсто и додатно резање расхода.
Радосављевић је оценио да је један од разлога због кога се размишља о повећању стопе ПДВ, прошлогодишња измена закона о расподели прихода од пореза на зараде, по коме се локалним самоуправама од укупних прихода од пореза на зараде сада издваја 80 одсто уместо као раније 40 одсто.
“Одмах се видело да ће због тога бити за 43 до 44 милијарде динара мање прихода у буџету државе Србије”, указао је Радосављевић.
Челник ПУ је подсетио да једино град Београд добија 70 процената од тог колача, а 30 одсто иде држави, док на читавој територији Србије, 80 одсто тог прихода одлази у буџете локалних самоуправа, а држава добија само 20 одсто.
Танјуг