Већина британских бирача гласала би за излазак њихове земље из Европске уније, показала је анкета „Обзервера“. На питање како би гласали у референдуму о чланству у ЕУ, 51 одсто испитаника рекло је да би изашли, а 49 одсто би остало. Да је ЕУ уопштено добра ствар сматра 41 одсто испитаника, а да је генерално лоша мисли њих 34 одсто.
Премијер Дејвид Камерон рекао је да ће торијевска влада понудити референдум народу до 2017. године. Шеф лабуриста Ед Милибанд рекао је да ће се под њиховом владавином такав референдум догодити само ако дође до великих промена Уговора о ЕУ.
Привредници за Европу
Британски привредници су упозорили Камерона да успех британске привреде зависи од даљег пуноправног чланства те земље у ЕУ. Лидер Конфедерације британске индустрије Џон Кридланд је за „Гардијан“ рекао да чланство у ЕУ позитивно утиче на запошљавање, привредни раст и инвестиције у Велику Британију.
– Унија је наше најважније извозно тржиште. Чланство Британије у ЕУ подстиче запошљавање и економски раст, као и нашу конкурентност на светском тржишту – истакао је први човек највеће британске пословне заједнице, одбацујући тврдњу да би британска привреда била једнако успешна уколико би изашла из ЕУ, али би задржала статус неке врсте придруженог члана, што заговарају неки конзервативци.
Међутим, иако многи у Лондону сматрају да их бриселска бирократија гуши, нико од озбиљних политичара заправо не жели да та земља напусти Унију јер би то значило да се њен глас више не би чуо у Бриселу, нити би могла да утиче на доношење или спречавање доношења одлука у Европској унији, што сада може упркос свим анимозитетима.
– Велика Британија неће имати никакав утицај ако одлучи да напусти Европску унију – рекао је председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо.
Он је у разговору за ББЦ рекао да Велика Британија сама не би могла да преговара са САД и Канадом на истом нивоу.
Барозо је такође тврдио да је слободно кретање људи унутар Европске уније основно начело које се не може мењати. То је реакција на изјаву премијера Дејвида Камерона, који је изразио своју намеру да испреговара бољу позицију за своју земљу унутар ЕУ, укључујући и слободно кретање. Барозо сматра да Камерон заправо жели да Велика Британија остане у Европској унији.
Многи сматрају да Камерон само блефира, тим пре што ни лабуристи, ни либерали немају никакву намеру чак ни да организују референдум на коме би се грађани изјаснили о останку у Унији.
Управо то је и процена немачке канцеларке Ангеле Меркел која је рекла да Британија може да напусти ЕУ ако то жели, шаљући тако поруку Лондону да нема никаквих уступака Уједињеном краљевству под претњом напуштања Уније.
Да је тако, показало је и то што Камерон није успео да спречи избор Жана Клода Јункера на чело Европске комисије.
– Велика Британија је суштинска, незаменљива компонента јединства Европе. ЕУ без Велике Британије је апсолутно неприхватљива, незамислива. Зато ћемо учинити све да се интереси и ставови Британије пронађу у европској политици – истакао је немачки министар финансија Волфганг Шојбле, додајући да Немачка и друге земље ЕУ морају да саслушају шта Британија има да каже, као и да Лондон и Берлин имају много заједничког кад су у питању економске реформе и потреба да неке одлуке треба донети на националном нивоу, уместо на нивоу ЕУ.
Љ. Ивановић – Вести
Ne samo Velika Britanija, nego skoro sve zemlje bi sada izasle iz EU, ali je kasno. Nebi samo Njemacka i Francuska posto tamo pare (banke) leze
a nasi navalili kao ćorave mačke
samo mi slepci jurimo ko ovnovi da udjemo u tu fasisticku evropu
Nemacka kada bi mogla, promenila bi geografski polozaj u Evropi i napustila EU.
ovo što je ostalo van kafeza je u stvari Srbija
Ma i planetu
Ma jebes bledunjave amerikance treba gledati sta mi zelimo a sta nam vlast ne dozvoljava da to zelimo.
OUDALJIT ENGLESKU I AMERIKU OD EU DA ZDRAVIJA BUDE I NORMALNIJA
A Srbija bi cela glasala za izlazak genocida Engleza