Лондон – У Великој Британији је по први пут већина за излазак из веропске уније. Немачки политичари упозоравају британце на фаталне последице по привреду уколико Британија заиста иступи из ЕУ.
Дејвид Камерон жели да се бори за ЕУ али ипак осећа снажан ветар из супротног правца.
У међувремену према резултатима једне анкете већина британаца подржава излазак из ЕУ. Према истраживачком институту ИЦМ било је 46% за и 44% против ткз брексита. Онлајн анкета која је објављена у уторак обављена је упериоду 22-24 априла. Током овог периода амерички председник Обама је позвао британце да остану у ЕУ. У анкети објављеној 21. априла још увек је танка већина била за останак у ЕУ. Референдум је заказан за 23. јун.
Водећи немачки политичари су упозорили Британију на негативне последице изласка из ЕУ. Земља не може да рачуна на некакав посебан статус у погледу веза са европском унијом уколико се британци одлуче за ткз „Брексит“,рекли су председници владајућих фракција CDU/CSU и SPD, Фолкер Каудер и Томас Оперман, у уторак у Берлину. „Ко је напоље, тај је отишао“, рекао је Каудер одговарајући на питање да ли Британија у случају изласка може да рачуна на привилеговани статус у односима са ЕУ. „Ја не могу да замислим да се за декларисани излазак из ЕУ још може дати и бонус“, рекао је Оперман. „Верујем да ће брексит имати фаталне последице за привреду у Великој Британији. Директори финансијских услуга у Лондону морају са ужасом да гледају на дан када би се таква одлука десила, рекао је политичар SPD-а .
Прошле недеље је и амерички председник Обама приликом посете Лондону рекао да британци не могу рачунати на неко посебно разумевање Вашингтона када је у питању брексит. За споразум о слободној трговини мора Британија да „стане поново у ред“. За то је Обама од стране присталица изласка из ЕУ у Британији оштро критикован. „Могу само да се чудим градоначелнику Лондона који чак прибегава расистичким коментарима у вези америчког председника Обаме, да би га тиме укорио због његове критике могућег изласка Британије из ЕУ“,рекао је Оперман алудирајући на конзервативног британског политичара Бориса Џонсона. Овај је иначе означио Обаму као „делимичног кенијца“.
Преподне су већ председници посланичких група фракције-Уније, Михаел Бромер,и и шефица CSU-а Герда Хаселфелт одбили специјалне услове за британце у случају брексита. „излазак је излазак“, рекла је Хаселфелтова у погледу унутрашњег тржишта европске уније.
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/
Превод: Милан Здравковић
ВасељенскаТВ