Терористички напади у Паризу утицали су на слабљење подршке САД за прихват додатних хиљада сиријских избеглица и на пораст притисака у Конгресу.Фото
Гувернери америчких држава некад отворени за прихват сиријских избеглица сада покушавају да затворе врата својих држава.
Скоро половина од 50 америчких држава јуче је прогласило да се противи прихвату сиријских избеглица после напада у Паризу, због ризика да се не помеша граница између „избеглица“ и „терориста“, а тај њихов став осудио је Барак Обама.
Од државе Охајо до Тексаса, више од двадесет гувернера, скоро сви републиканци, али такође и потенцијални кандидати за председника, и утицајни чланови Конгреса најавили су да више не желе да прихвате сиријске избеглице из страха да се међу њима не крије неки терориста.
Од Луизијане, Аркансаса, Тенесија, Џорџије, Ајдаха, Канзаса, Мејна, Северне Каролине, Охаја, Висконсина и Аризоне, гувернери одбијају да убудуће примају сиријске избеглице.
Гувернер Масачусетса изјавио је да „није заинтересован за прихват избеглица из Сирије“, а то је рекао и његов колега из Јужне Каролине.
Председник Одбора за унутрашњу безбедност у Представничком дому Мајкл Мекол позвао је јуче председника Обаму да прекине прихват сиријских избеглица, за који је рекао да је организован „без поштовања безбедности Американаца“.
У писму Обами, гувернер јужне државе Тексас Грег Ебот најавио је да више неће прихватати избеглице из Сирије.
„Један такозвани сиријски избеглица је изгледа учествовао у терористичким нападима у Паризу. Америчко хуманитарно саосећање искоришћено је да се Американци изложе сличној смртној опасности“, додао је Ебот.
Напади у Паризу планирани су у Сирији према наводима француског председника Франсоа Оланда. Најмање један од починилаца је боравио у Сирији, а један од нападача, Ахмад ал Мохамад (25), рођен у Идлибу у Сирији, прошао је контролу у Грчкој у октобру.
Председник Барак Обама је остао чврст и у изјави јуче из Турске позвао је Американце да „не затворе срце“ сиријским жртвама рата и терориста и позвао да се не прави веза између питања избеглица и питања тероризма. Обама је осудио позиве републиканских председничких кандидата да се да предност сиријским хришћанима у односу на муслимане.
Обама је критиковао позиве сенатора Тексаса Теда Круза и бившег гувернера Флориде Џеба Буша да дају предност хришћанским избеглицама из Сирије.
„Срамота. Немамо верски тест за наш саосећање“, рекао је Обама.
Гувернер Мисисипија Фил Брајант осудио је „изузетно опасну“ политику америчке владе, а то је урадио и гувернер Алабаме.
Гувернер Небраске Пит Рикетс није директно наложио прекид прихвата избеглица али је позвао све агенције за смештај избеглица да одбију захтеве.
Друге америчке државе, као што су Илиноис, Индијана и Мичиген, привремено су суспендовале прихват сиријских избеглица и чекају да савезна влада уведе додатне безбедносне мере.
Држава Њу Хемпшир, чија гувернерка Меги Хасан је једини демократа међу гувернерима који су против доласка Сиријаца, такође је затражила обуставу прихвата избегица.
Америчке државе немају начина да се успротиве савезном финансирању смештаја избеглица. Зато је гувернер Флориде Рик Скот затражио од Конгреса да предузме хитне мере да би се блокирало савезно финансирање смештаја Сиријаца док се не „процене ризици“.
Гувернер Тексаса Грег Ебот наложио је програму за размештај избеглица његове државе да не прими више Сиријаца, а још неки републикански гувернери, укључујући двојицу који су у трци за председничког кандидата републиканаца, гувернери Џон Касич из Охаја и Боби Џиндал из Луизијане, најавили су или наговестили да ће суспендовати сарадњу с Вашингтоном о програму прихвата избеглица.
Гувернер Њу Џерсија Крис Кристи рекао је да не треба пустити „чак ни сирочиће млађе од пет година“ јер се влади не може веровати да добро проверава људе.
Републикански посланици затражили су суспензију сиријског избегичког програма и запретили да ће покушати да зауставе законе који треба да буду усвојени до 11. децембра да би влада могла да функционише.
Више кандидата за републиканску председничку номинацију, међу којима су Доналд Трамп, Џеб Буш и Марко Рубио, такође су оценили да САД не треба да прихватају сиријске избеглице међу којима може бити екстремиста из групе Исламска држава.
Они су већ били скептични или чак непријатељски настројени према плану прихвата избеглица пре напада, а сада су појачали реторику против тог плана. У центру дебате је одлука Обамине владе да подигне годишњу квоту за пријем избеглица у буџетској години која је почела 1. октобра са 70.000 за додатних 10.000.
Већина нових места издвојена је за Сиријце. Потенцијални долазак Сиријаца је мали у односу на масе које стижу у Европу и које се примају у другим земљама, наводи агенција АП. Канада, која има нешто више од једне десетине становништва САД, планира да прими 25.000 Сиријаца наредних неколико месеци.
САД су најавиле почетком септембра да ће прихватити 10.000 сиријских избеглица до октобра 2016, у односу на само 1.800 од 2011. године.
Међутим, индикације да је најмање један од нападача који су убили 129 људи у Паризу у петак можда дошао у Француску са приливом избеглица, подстакао је критичаре Обаминог плана о повећању пријема избеглица.
„Док не будемо могли да издвојимо лоше момке, не смемо бити глупи“, рекао је потенцијални републикански председнички кандидат Бен Карсон, неурохирург у пензији. Он је додао и да би Сиријце који су већ у земљи „врло пажљиво посматрао“.
Карсон као и други потенцијални републикански председнички кандидат Доналд Трамп већ су критиковали програм размештања избеглица чак и пре терористичких напада у Паризу.
Напади у Паризу утицали су и на неке који су били отворенији за прихват. Тако је мишљење променио и сенатор Флориде Марко Рубио. Међу гувернерима који се сада противе програму је гувернер Рик Снајдер из Мичигена, који је првобитно прихватио иницијативу, али је сада рекао да суспендује добродошлицу док савезни званичници не преиспитају безбедносне процедуре.
Гувернер Крис Кристи је рекао да избеглице не би примио. То је промена тона у односу на септембар када је Кристи критиковао председника Обаму због неактивности и зато што „дозвољава да се ти људи убијају“ у Сирији. Савет за америчко-исламске односе осудио је те ставове и навео да гувернери који одбацују оне који беже од рата и прогона одустају од својих идеала.
Од друге половине америчких држава које се нису придружиле позиву да се прекине прихват сиријских избеглица, шест је спремно да отвори врата избеглицама. Гувернер северозападне државе Вашингон Џеј Инсли рекао је: „Били смо и наставићемо да будемо држава која прихвата саосећање и одбацује страх“.
Б92
Само се Вучић и његова камарила не противе прихвату избеглица из Сирије, Авганистана, Пакистана и Ирака.
Све државе у окружењу планирају да зауставе најезду избеглица. Шта се дешава са овим психопатом.?Да ли је могуће да ради на уништењу своје рођене земље?!!!