Случај Бајре Икановића, вехабије из БиХ, који је недавно два пута рањен у борбама против присталица Башара Ал-Асада у Сирији, отворио је питање накарадне казнене политике правосудних органа у БиХ који неозбиљно приступају проблему исламског екстремизма и доносе изузетно благе казне за кривично дело тероризма.
Наиме, Икановић је 2007. године осуђен као члан групе шведског држављанина Мирсада Бекташевића. Утврђено је да је ова група планирала више терористичких напада на подручју БиХ и других европских земаља како би натерали америчке снаге да се повуку из Ирака и Авганистана. Бекташевић, као вођа групе, осуђен је на осам, а Икановић је добио четири године затвора из којег је изашао почетком 2011. године.
Имамовић шири веру
Још скандалознији пример је случај Нусрета Имамовића, вође вехабија из Горње Маоче који се временом наметнуо као главни лик у вехабијској заједници целе БиХ. Он је пре три године ухапшен у великој акцији Светлост, али је након само неколико месеци пуштен на слободу без оптужнице. Иако је раније процењен као врло опасна личност, данас организује округле столове широм ФБиХ и шири вехабијско поимање ислама.
Међутим, затвор га очигледно није преваспитао јер је, одмах по изласку на слободу, постао неформални вођа вехабијске заједнице у Хаџићима код Сарајева, а свој властити стан претворио је у центар за окупљање екстремиста. Пре неколико месеци отишао је као добровољац да ратује у Сирији.
Примера сличних Икановићу у БиХ је много и питање је времена, тврде стручњаци, када ће неки екстремисти које је Суд БиХ осудио на симболичне казне затвора, направити нове проблеме у БиХ или иностранству.
Један од најдрастичнијих примера је терористичка група Ријада Рустемпашића из Бугојна. Суд БиХ је Рустемпашића осудио на четири и по године затвора, а његове „саборце“ Абдулаха Ханџића и Едиса Велића на три године и четири месеца затвора. Они су планирали да нападну католичке богомоље у ФБиХ, базе Еуфора, а на суђењу се могло чути и да им је потенцијална мета била зграда Владе РС. Међутим, иако су правоснажно осуђени, Рустемпашић и екипа још нису отишли на одслужење казне, што значи да се слободно шетају Босном.
Члан Заједничке комисије за одбрану и безбедност Парламентарне скупштине БиХ Сташа Кошарац истиче да Суд БиХ очигледно ради у корист сарајевских политичких структура које не желе да се обрачунају са радикалним исламским екстремистима.
– Отуда и тако мале казне за озбиљно кривично дело тероризма које практично дођу као годишњи одмор за вехабије које су планирале или извеле грозне ствари. Не би ме изненадило да ускоро добијемо нове вести из Сирије које ће потврдити да тамо не ратује само Икановић, већ и други познати ликови из судница Суда БиХ – каже Кошарац.
Вести