БЕОГРАД – Кфор је од данас укинуо ограничења која су важила за делове ваздушног простора Србије, а која су уведена 1999. године.
Ову вест је данас у Београд донео генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, који је на пре конференцији након разговора са српским премијером рекао да од данас Кфор у потпуности релаксира зону безбедности, те укида ограничења која су била уведена 1999.године.
То је, додао је, конкретан израз односа НАТО и Србије.
Ограничења, која су важила за делове српског ваздушног простора више не постоје, нагласио је Столтемберг додајући да то значи пуну интеграцију Србије у ваздужни простор Европе.
Према Столтенберггу одлука је донета на основу посвећености Србије нормализацији односа са Приштином.
Он је указао да је више година прошло од када је генерални секретар НАТО посетио Србију и додао да зна да постоје “снажна осећања” у Србији у вези војне алијансе.
“Наша интервенција 1999. није била против спрског народа, већ се радило о заустављању неприхватљивих радњи Милошевићевог режима. Интервенција НАТО окончала је више године ратова на Балкану. Током интервенције смо предузели све да спречимо губитак невиних живота, и сваки изгубљени живот цивила био је трагедија за чим дубоко жалимо”, подвукао је Столтенберг.
Он је изјавио саучешће породицама на обе стране сукоба и свима који су изгубили вољене.
“Данас сам овде у вези новог почетка односа НАТО и Србије. Ово је за нас важније него икада, јер смо суочени сам многим заједничким изазовима”, нагласио је Столтенберг, истичући да је сарадња од обостране користи.
Подсетио је да план партнерства нуди многе могућности сарадње и да је НАТО спреман да покрене нови фонд да помогне Србији да уништи 200 тона вишка муниције.
Столтенберг је поновивши да је сарадња корисна за обе стране, рекао да је научио колико су блиски односи грађана у Норвешкој и Србији и да осећа личну повезаност са Србијом.
Он је подсетио да је провео детињство у Београду, где је појео први сладолед на Калемегдану и играо с вршњацима “ринге, ринге, раја”.
Као генерални секретар НАТО, казао је да дубоко верује у потенцијале односа војне алијансе и Србије, поштујући политику неутралности, те да се радује развоју односа и политичкој и практичној сарадњи НАТО и Србије.
За Србију је казао да игра важну улогу у изградњи безбедности на Балкану и широм света, као и што пружа добродошлицу хиљадама избеглица, али и председавањем ОЕБС-у и слању војника у мисије УН и ЕУ.
Такође, истакао је да је дијалог Београда и Приштине веома битан за све нас, те је охрабрио наставак.
Дијалог, према његовим речима, је једини пут за напредак, и поздравио је важне кораке који су постигнути у поспешивању сарадње Србије са суседима.
Кфор остаје на Косову
Столтенберг је додао да мисија КФОР остаје, да је то условна операција и да се ради на томе да дође време када њено присуство неће бити потребно.
Столтенберг је рекао да присуство НАТО на КиМ најдужа војна операција те организације и навео да сматра да и то показује посвећеност у раду на обезбеђивању безбедности и сигурности целог региона.
“Ми остајемо ту”, подвукао је Столтенберг и додао да ће све убудуће завистити од одређених услова, а да се ради на томе да се дође до ситуације кад неће бити више потребан.
Према његовим речима, КФОР има своју улогу и у томе што је кључ за олакшање дијалога који се води у Бриселу.
“Ми подржавамо тај дијалог”, поручио је Столтенберг и додао да је то и због тога што је управо жеља да се дође до тога да Кфор више не буде потребан као и да због тога каже да је то условна операција.
Премијер Вучић је рекао да је немогуће да је жеља НАТО земаља да та мисија траје довека уз оцену да је Кфор дао кључни допринос у очувању наших цркава, манастира…
Како је рекао останак Кфор зависи од њихове одлуке, али ми ћемо са наше стране да учинимо и чинимо све да помогнемо, јер је питање безбедности Срба на КиМ за нас од приоритетног значаја.
Војна неутралност, унапређење сарадње са НАТО
Премијер Вучић је изјавио да је Србија суверена и војно неутрална земља и да ће наставити да унапређује добру сарадњу са НАТО.
Вучић рекао да ће се Србија држати своје скупштинске декларације и одлука о војној неутралности, али да има широки оквир за унапређење сарадње са НАТО.
“То дориноси и борби против тероризма, подршци у мигрантској кризи, очувању регионалне стабилности, бољој обучености војника и полицајаца, али и много већој безбедности и сгираности наших људи на КиМ, што је најважније”, рекао је Вучић.
Он је навео да НАТО и Србија ни данас не морају да се сагласе по одређеним питањима из прошлости, али да је сигуран да постоји добра будућност у међусобним односима.
“Немамо никаквих непријатељстава и Србија не жели од пријатеља да прави непријатеља, а били смо у неком периоду експрети за те ствари. Иако не мислим да је Србија била крива за оно шсто се дешавало 1999. године на било који начин, чак ни њено руковоство, али то су насе различите процене догађаја из прошлости”, рекао је Вучић.
Шеф НАТО свечано дочекан уз гарду Војске
Премијер Александар Вучић свечано је данас, уз гарду Војске Србије, испред Палате Србија дочекао генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга.
Вучић и Столтенберг ће разговарати најпре у Палати Србија, а потом ће одржати заједничку конференцију за новинаре.
Током дана, први човек НАТО разговараће и са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем и министром одбране Братиславом Гашићем.
Како је најављено, Столтенберг и премијер Вучић одржаће и предавање на Факултету политичких наука.
Столтенберг је у дводневну посету Србији стигао у четвртак, а на аеродрому “Никола Тесла” дочекао га је премијер Србије, по старом српском обичају, уз погачу и со, али и гарду.
Норвешки дипломата, који је на челу западне војне алијансе, долетео је у Београд авионом белгијске војске.
Агенције
treba da unistimo 200 tona viska municije , a bilo bi jos pozeljnije da ih poklonimo Kosovu Hrvatsskoj Albaniji ili bilo kome ko pretenduje na nasu teritoriju
Stvarno nam dobro misle ovi iz NATO-a .. Zelim im sve sto oni nama potajno misle … totalni raspad i krvoprolice ukratko
Očigledno da žele da nas razoružaju, pa da nas pobiju goloruke, kao što su Indijance pobili, Maye i Inke !!!
Ko drugome jamu kopa, sam u nju upada !
Bik rije i hita zemlju misleći ko zna gde a on sve sam sebi za vrat !?
Dabogda im bilo sve što nama žele !
Amin.