Коначна одлука о реконструкцији владе премијерке Ане Брнабић биће донета након што председник државе Александар Вучић обелодани план о решавању косовског питања, а то се, вероватно, неће десити пре септембра или октобра, кажу за Данас извори с политичке сцене Србије.
Саговорници Данаса тврде да је од реконструкције, која се помиње месецима уназад, „далеко извесније“ расписивање превремених избора.
„Реално је очекивати да ће након што Вучић јавности представи план о Косову бити расписани ванредни избори, уз одржавање референдума о предлогу за нормализацију односа с Приштином. Али, све то се, највероватније, неће догађати до половине септембра. Сезона је одмора и од значајнијих догађаја у августу је једино предвиђено одржавање комеморације поводом годишњице Олује. Уколико, ипак, не буду расписани избори, могућа је реконструкција Владе у октобру“, наводе извори Данаса.
Према незваничним сазнањима нашег листа, српски званичници у својим јавним наступима „припремају јавност за споразум о Косову“. „Биће, наравно, и супротних изјава, које ће стизати од, рецимо, министра Ненада Поповића, али циљ је постизање споразума и припрема јавности у Србији да прихвати тај будући договор“.
Председник Вучић је поручио јуче да ће „дати све од себе да реши проблеме који постоје 100 година“, уз истицање да ће „о будућности Србије одлучивати грађани“.
– Имамо велики проблем да решавамо – проблем генерација. Да ли ћемо да успемо у свему томе, остаје да се види. Тешко је ухватити се укоштац са косовским чвором. Неки ће рећи да не ваља шта год да урадимо, али ако оставимо овако, само ћемо да крваримо сваки дан и да губимо… Нећемо бити кукавице, већ желимо да будемо храбри и да проблеме не остављамо нашој деци, казао је председник Србије на обележавању 150 година туризма у Врњачкој Бањи, пренео је РТС.
Вучић, који ће се данас састати са косовским председником Хашимом Тачијем на новој рунди Бриселских преговора, навео је да „нема поверења у оне из Приштине и оне који су им у послу разарања Србије помагали, али то не значи да нећу да се борим и дам све од себе да се тај проблем реши“.
– Од вас ћемо тражити коначну пресуду да донесете, а даћу све од себе, јер мени није циљ да постанем богат за време мандата. Хоћу да решим проблеме грађана Србије који постоји стотину година, казао је Александар Вучић.
Потпредседница српске владе и министарка саобраћаја Зорана Михајловић рекла је јуче за ТВ Прву да „када је реч о Косову, ово није лако време за Србију“.
– Не постоје идеална решења, али се мора гледати у будућност и интересе грађана. Ако хоћемо да говоримо о модерној и развијеној Србији, морамо да решавамо ствари које су нас сачекале и за које нисмо криви, изјавила је министарка Михајловић.
Приштински медији су, подсетимо, пре неколико дана пренели изјаву Тачија да Косово „има црвене линије“ пред завршну фазу бриселских преговора, а то је признање од стране Србије, што су дипломате и аналитичари за Данас углавном протумачили као „поруку за унутрашњу употребу“, како би се умирила косовска опозиција, али је јуче приштински лист Коха диторе објавио да Тачи неће „црвене линије“. Како тврди Коха, предлог Демократске партије Косова, коју предводи председник косовског парламента Кадри Весељи, а коју је некада водио управо Тачи, „не свиђа се Тачију, нарочито део у којем су одређене црвене линије које онемогућавају промене граница“.
Вулин: Неприхватљива војска Косова
Министар одбране Србије Александар Вулин поновио је јуче да је за Србију „потпуно неприхватљиво“ најављено формирање „такозване војске Косова“, јер би то било „флагрантно кршење Резолуције СБ УН 1244 и Војнотехничког споразума из Куманова“. У разговору са амбасадором Италије у Београду Карлом Ло Кашом, Вулин је истакао да Србија цени професионално ангажовање припадника италијанских оружаних снага у мисији Кфор на КиМ.
Данас.рс
bas je vazno rekonstrukcije praviti, kad je momak naucio usmenim dekretima vladati i preko svoje anne narodu odluke obelodaniti a clanovima vlade zapretiti da u sali reda mora biti i da jezik za zubima valja imati.
Дижи се Србине, похапси багру и ослободи се!
Шта чека Војска Србије, што не хапси усраног издајника и испуни своју Уставом прописану дужност. Зато је плаћамо.