Председник Србије Александар Вучић рекао је у говору пред Генералном скупштином УН у Њујорку да су национални приоритети Србије политичко решење за Косово, економски развој и интеграција у Европску унију.
Као основне предуслове за будућност Вучић је означио мир и стабилност, и навео да ће Србија и даље много инвестирати у стабилизацију, регионалну стабилност и кооперацију.
“Без заједничке и шире слике нећемо бити у могућности да решимо заједничке проблеме”, рекао је Вучић.
Према Вучићу, очување мира и стабилности “захтева свакодневни труд, рад и реформе”.
Вучић је поновио да Србија неће признати независност Косова, али да “неће да говори о непоштовању територијалног интегритета и суверенитета Србије него о напорима за решавање вековног проблема” јер Србија треба да “гради будућност са Албанцима”.
Према његовим речима, Србија је спремна на “тешке компромисе” у тражењу прихватљивих решења и да је Бриселски споразум резултат компромиса две стране.
Вучић је додао да је “корак напред” што у последње четири године на Косову није било етнички мотивисаних убистава.
Вучић је изјавио да ће Србија уложити напоре у стварање квалитетних односа у региону.
Улажемо напоре у стабилизацију целокупне ситуације на Балкану, остајемо мирни на увреде и нападе других јер је помирење битније од свега”, рекао је Вучић.
Србија много јача и ближа западу
Председник Србије је изразио спремност да се посвети економским реформама и привлачењу инвеститора.
Он је рекао да је Србија и без значајног прилива инвестиција остварила суфицит, смањила незапосленост, створила флексибилније тржиште рада и да је сада “много јача него раније и ближа западу”.
Проширење ЕУ на западни Балкан је, према Вучићу, било инструмент за политичку и економску стабилизацију региона и Унија мора да остане посвећена тој политици и поред тешкоћа са којима се суочава.
Вучић је поновио и став о војној неутралности Србије.
“Поносан сам на Србију која чува територијални интегритет и суверенитет. Никада нећемо одустати од војне неутралности”, рекао је српски председник и додао да Србија верује у ЕУ али и да је “поносна и не стиди се” добрих односа са Русијом и другим земљама.
Бета
Prikoci malo dok nisi udario glavom u zid.
Ti nisi Srbija i nemoj da petljas! Svi znamo
tvoje namere i ne seri, nemas pravo da izdas KiM !