Србија

Велеиздајник Вучић жури да отпише Косово и Метохију?

Председник Владе Србије Александар Вучић изјавио је да ће због уласка у ЕУ Устав Србије морати да се мења и да ће за то бити потребан широки консензус.

На питање студената Правног факултета у Београду да ли ће највиши правни акт морати да се мења због преамбуле у којој се о Косову и Метохији говори као о саставном делу Републике Србије, премијер је рекао да ће до промена доћи „због уласка Србије у ЕУ“.

Он, међутим, није одговорио конкретно да ли најављене промене подразумевају да ће јужна српска покрајина, коју је албанска мањина отцепила и прогласила државом, бити избачена из српског Устава.

– Ту мора да постоји широки консензус, морамо да разговарамо са свима, бесмислено је да о томе одлучују две-три странке, већ и с невладиним организацијама и регионалним чиниоцима – уопштено је говорио Вучић студентима након што им је у петак, у чувеној „петици“ на Правном факултету, одржао предавање на тему „Србија између Истока и Запада“.

Месец дана раније, помоћник министра правде Чедомир Бацковић био је прецизнији. Он је рекао да се нацртом акционог плана за поглавље 23. у приступним преговорима са ЕУ Србија обавезала да промени Устав до краја 2017. године.

Изборима до двотрећинске већине

И уочи прошлогодишњих парламентарних избора јавност је спекулисала да се инсистира на преверемним изборима због тога што је актуелном режиму у првом кораку за промену Устава потребна двотрећинска већина у парламенту. СНС сада са својим мањим коалиционим партнерима има ту већину, али је проблем што су мање странке у позицији да уцењују напредњаке, па се најавом превремених избора Вучићева партија може ослободити уцењивачког капацитета партнера тако што би сама освојила двотрећинску већину у парламенту.

– То значи да би рад на изменама већ требало да почне да се захуктава, како би сав посао био окончан до краја 2017. године – рекао је Бацковић на састанку радне групе за поглавље 23.
Подсетимо да се ни у најоптимистичнијим прогнозама не предвиђа да ће Србија постати чланица ЕУ до 2020. године, па се поставља питање зашто се Београд обавезао да до краја 2017. промени свој највиши правни акт.

За председника Државотворног покрета Србије Слободана Самарџића нема сумње да владајући режим инсиситра на промени Устава због јужне покрајине, а да су промене правног система, смањење броја посланика и слично само изговори за то.

КиМ само у преамбули

Устав Србије усвојен је 2006. у време Владе Војислава Коштунице и у њему се Косово и Метохија помиње у преамбули у којој се наводи да је „Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије“ и да из таквог положаја покрајине следе и „уставне обавезе државних органа“.

– Ниједна држава због европских интеграција није мењала свој устав раније, већ тек кад се заврше преговори о свим поглављима и кад се закључи уговор о приступању. Тек онда је држава обавезна да приступи промени устава ако он није у сагласности с неким европским законима. Тако да објашњење да би Србија мењала Устав због промене правосудног система служи само као покриће да се промени одредба о положају Косова и Метохије у Уставу Србије – сматра Самарџић, који на Факултету политичких наука предаје Европске односе и ЕУ.

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!